Paketa e re e BE-së e sanksioneve ndaj Rusisë do ta përfshijë edhe çmimin tavan për naftën ruse

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka propozuar një raund të ri të sanksioneve të propozuara ndaj Rusisë, të dizajnuara “për ta bërë Kremlinin të paguajë” për përshkallëzimin e konfliktit në Ukrainë. Paketa e tetë e propozuar e sanksioneve përfshin një çmim tavan mbi naftën ruse dhe kufizime të mëtejshme në tregtinë e teknologjisë së lartë.

Politikanët në të gjithë Evropën kanë paralajmëruar se sabotimi i dyshuar i dy tubacioneve “Nord Stream” mund të sjellë një fazë të re të luftës hibride që ka si target infrastrukturën e cenueshme të energjisë në mënyrë që ta minojë mbështetjen e Ukrainës. Kryeministri i Norvegjisë, Jonas Gahr Støre, tha se vendi i tij do ta rrisë praninë e tij ushtarake në instalimet norvegjeze pasi ky vend do të bëhet furnizuesi më i madh i gazit natyror në Evropë.

Një raport i hartuar nga një grup ndërkombëtar pune për sanksionet arriti në përfundimin se Rusia tani duhet të shpallet një “shtetëror sponsor i terrorizmit” dhe se e ka arritur përkufizimin ligjor të një shteti terrorist sipas ligjit të SHBA dhe Kanadasë. Shefi i Zyrës së Presidencës së Ukrainës, Andriy Yermak, bëri thirrje për sanksione gjithëpërfshirëse amerikane dhe evropiane në dritën e raportit pasi Ukraina e akuzoi Rusinë për sabotim të tubacioneve Nord Stream nën Detin Baltik.

Moska është gati t’i aneksojë zyrtarisht rajonet e pushtuara nga Rusia pas të ashtuquajturave referendume të cilat perëndimi i ka denoncuar. Udhëheqësit e vendosur nga Rusia të rajoneve Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia në Ukrainë i kanë kërkuar zyrtarisht Presidentit Vladimir Putin që t’i aneksojë territoret e pushtuara në Rusi. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se së shpejti do të ndërmerren veprime për t’i përmbushur “aspiratat” e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës për t’u bërë pjesë e Rusisë. Pas aneksimit, udhëheqja ruse ka thënë se do t’i konsiderojë sulmet në zonat e kontrolluara nga Rusia si një sulm të drejtpërdrejtë ndaj Rusisë.

Presidenti Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Ukraina do të “veprojë për ta mbrojtur popullin tonë” në rajonet e pushtuara nga Rusia pas asaj që ai e përshkroi si “një imitim të referendumeve”.

Ministria e Jashtme e Ukrainës tha se Kievi dhe aleatët e tij “dënojnë veprime të tilla të Rusisë dhe i konsiderojnë ato të pavlefshme”.

Kryeministrja e Britanisë, Liz Truss, i tha Zelenskiy në një telefonatë se Mbretëria e Bashkuar nuk do t’i njohë asnjëherë përpjekjet ruse për të aneksuar pjesë të Ukrainës, tha Downing Street. Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, i denoncoi gjithashtu “referendumet e paligjshme dhe rezultatin e tyre të falsifikuar” në Ukrainë.

Izraeli e ka forcuar qëndrimin e tij deri tani të kujdesshëm ndaj pushtimit të Ukrainës nga Rusia, duke thënë se “nuk do t’i pranojë rezultatet e referendumit në rrethet lindore” të Ukrainës së pushtuar. Deklarata e së martës mbrëma nga ministria e jashtme izraelite, e cila gjithashtu tha se “njeh sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës”, është pranuar si një shfaqje e paprecedentë e mbështetjes për Ukrainën dhe një qortim i rrallë izraelit për Moskën.

Çmimet e gazit janë rritur nga frika se Rusia mund t’i ndalojë furnizimet në Evropë përmes Ukrainës, duke shtuar trazirat e shkaktuara nga dëmtimi i tubacioneve Nord Stream. Deklarata erdhi pas zbulimit të rrjedhjeve në dy tubacionet e gazit Nord Stream pranë ishullit danez të Bornholm në një akt të dyshuar sabotimi.

Kremlini hodhi poshtë pretendimet se Rusia qëndron pas sulmit në tubacionet e gazit Nord Stream. Në një telefonatë me gazetarët, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se incidenti duhej të hetohet dhe se koha për riparimin e tubacioneve të dëmtuara nuk është e qartë.

Autoritetet në rajonin rus të Osetisë së Veriut, i cili kufizohet me Gjeorgjinë, thuhet se po vendosin kufizime të udhëtimit për të parandaluar rusët që po ikin në drejtim të Gjeorgjisë për ta shmangur rekrutimin ushtarak. Raporti i Moscoë Times citon udhëheqësin e rajonit, Sergey Menyaylo, të ketë thënë se më shumë se 20,000 njerëz kanë hyrë në Gjeorgji përmes seksionit të kufirit vetëm në dy ditët e fundit.

Ambasada amerikane në Moskë ka lëshuar një alarm sigurie dhe u ka kërkuar qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga Rusia. Në një deklaratë në faqen e saj të internetit, ajo paralajmëroi se shtetasit e dyfishtë ruso-amerikan mund të ftohen si pjesë e mobilizimit të qeverisë ruse. Qytetarët amerikanë nuk duhet të udhëtojnë në Rusi dhe ata që banojnë ose udhëtojnë në këtë vend duhet të largohen menjëherë nga Rusia ndërkohë që mbeten mundësitë e kufizuara të udhëtimit komercial, tha ai.

Qeveritë e Rumanisë, Bullgarisë dhe Polonisë po u bëjnë thirrje qytetarëve që kanë mbetur në Federatën Ruse të largohen urgjentisht. Vendkalimet kufitare të bëhen shumë më të vështira pasi rrugët po mbyllen dhe më shumë njerëz po ikin nga mobilizimi i detyruar ushtarak në Rusi.

Autoritetet ruse thonë se po krijojnë pika kontrolli në disa nga kufijtë e vendit për të mobilizuar me forcë burrat rusë që kërkojnë ta shmangin mobilizimin ushtarak duke u larguar nga Rusia. Pamjet e mediave sociale tregojnë automjete ushtarake që lëvizin drejt kufirit, siç thuhet për të vendosur postbllokun e mobilizimit.

Autoritetet ukrainase thonë se kanë identifikuar pesë ushtarë rusë që dyshohet se kanë qëlluar mbi automjete civile në rajonin e Kievit gjatë ditëve të para të luftës.

Ushtarët rusë akuzohen për vrasjen e pesë personave dhe plagosjen e gjashtë të tjerëve, të cilët po përpiqeshin të largoheshin nga Hostomel më 25 shkurt, një ditë pasi Rusia e pushtoi këtë qytet./The Guardian