Borrell pas takimit me Kurtin: Djegia e makinave e papranueshme, ftojmë të gjithë për përmbajtje

Shefi i Politikës së Jashtme dhe Sigurisë, Josep Borrell, pas takimit më kryeministrin Albin Kurti ka dënuar djegien e veturave të qytetarëve serbë që kanë konvertuar veturat e tyre nga ato ilegale në RKS.

Borrell përmes një postimi në Twitter ka bërë thirrje për përmbajtje.

“U diskutua për situatën në veri të Kosovës. Veprimet përçarëse, si djegia e veturave, janë të papranueshme Marrëveshjet e dialogut duhet të respektohen. Ftojmë të gjithë të veprojnë me përmbajtje” – ka shkruar ai.

Borrell po ashtu ka thënë se në këtë takim të mbajtur në margjinat e procesit të Berlinit është diskutuar për rrugën përpara për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Dje, Policia e Kosovës kishte njoftuar se një qytetari serb i është djegur vetura me targa RKS në orët e para të mëngjesit në Komunën e Zubin Potokut.

Në lidhje me këtë rast, ka reaguar Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

“SHBA-të dënojnë djegien ose shkatërrimin e pronës dhe çdo përpjekje për të frikësuar ata që kanë ose synojnë të marrin targa të veturave RKS sipas ligjit të Kosovës. Këto janë vepra frikacake dhe kriminale. ” – ka shkruar Hovenier.

Javën e kaluar, Qeveria e Kosovës mori një vendim me të cilin përfshiu një periudhë prej 5 muajsh deri në kohën kur vendosja e tabelave me RSK për veturat që qarkullojnë me targa ilegale do të bëhet e obligueshme.

Fillimisht qeveria vendosi që për 21 ditë të bëhej qortimi i qytetarëve të cilët posedonin vetura me targa ilegale, pas kësaj mase për dy muaj të tjerë do të ketë gjobitje, e më pas targa provuese.

Në fletë-qortimet që do tu shqiptohen qytetarëve me tabela ilegale përmendet edhe fakti se të njëjtit udhëzohen që t’i regjistrojnë veturat e tyre në qendrat e regjistrimit të automjeteve.

Masat e fundit të marra në mbledhjen e qeverisë javën e kaluar Kryeministri Albin Kurti i quajti “seriozitet të qeverisë për të zbatuar vendimin”, por edhe pas “ndjeshmërisë së shtuar ndërkombëtare për paqen dhe sigurinë”.