Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Blinken: Mirëpresim marrëveshjen e djeshme, mbetemi të përkushtuar për integrim euroatlantik

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mirëpritur dakordimin e të shtunës mes Kosovës dhe Serbisë, të arritur në Ohër.

Blinken përmes rrjetit Twitter potencoi se SHBA do të përkushtohet për avancim të integrimit euroatlantik.

“Shtetet e Bashkuara mirëpresin marrëveshjen e ndërmjetësuar nga BE-ja që Kosova dhe Serbia arritën dje. Jemi krenarë që mbështesim marrëveshjen dhe mbetemi të përkushtuar për avancimin e integrimit evropian dhe euroatlantik”- ka shkruar Blinken.


Të shtunën kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, janë takuar në Ohër të Maqedonisë së Veriut, një takim trilateral të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve.

Pas takimit maratonë në Ohër, kryeministri Kurti ndër të tjera tha se ashtu si më 27 shkurt edhe në Ohër Serbia i ka ikur nënshkrimit të aneksit për zbatimin e marrëveshjes.