Foto: REL/AFP

Bisedimet në Paris synojnë të zgjidhin krizën rreth Ukrainës, ndërkohë që SHBA i ka shtuar dërgesat e armëve në Kiev

Përfaqësuesit e lartë të Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Ukrainës do të takohen në Paris sot, e mërkurë, në një përpjekje për ta ringjallur procesin e ngecur të paqes në Ukrainë, pasi analistët paralajmërojnë se përshkallëzimi ushtarak i Rusisë pranë kufijve të Ukrainës po kalon në një fazë më të avancuar.

Mes frikës në rritje për një pushtim të ri rus të Ukrainës, presidenti francez Emmanuel Macron do t’i paraqesë propozimin e tij për ta de-përshkallëzuar krizën presidentit rus Vladimir Putin në një telefonatë të premten.

Moska ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa dhe pajisje ushtarake pranë Ukrainës dhe po zhvillon stërvitje të njëkohshme ushtarake, ndërkohë që as dy javë të zhvillimeve diplomatike të nivelit të lartë nuk kanë qenë të mjaftueshme për ta zgjidhur krizën mbi kërkesën e Moskës që Ukraina dhe vendet e tjera të mos anëtarësohen në NATO.

Macron po shtyn një rol më proaktiv evropian në zgjidhjen e krizës së sigurisë, ndërsa Shtetet e Bashkuara kërkojnë të ruajnë unitetin transatlantik për sanksionet e ashpra për ta penguar një sulm të ri rus ndaj Ukrainës.

Por me NATO-n duke i përjashtuar me vendosmëri kërkesat kryesore të Rusisë – duke përfshirë fundin e zgjerimit të NATO-s dhe largimin e forcave dhe pajisjeve të NATO-s nga Evropa Lindore – mbeten dyshimet nëse përpjekjet franceze për ta ringjallur procesin e paqes në Ukrainë mund të ndihmojnë në de-përshkallëzimin e krizës.

Shtetet e Bashkuara paralajmëruan të martën se mund të vendosin disa nga sanksionet e saj më të ashpra ndonjëherë ndaj Rusisë nëse ajo sulmon Ukrainën, ndërsa Uashingtoni po lëviz për ti përgatitur aleatët evropianë për një krizë të mundshme karburanti të nisur nga Kremlini.

Administrata Biden është “e përgatitur të zbatojë sanksione me pasoja masive që nuk u morën parasysh në vitin 2014”, kur Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina, u tha zyrtarisht gazetarëve të martën një administratë e lartë. “Maja e shkallës së përshkallëzimit” mund të përfshijë përdorimin e një kontrolli të eksportit që do të gjymtonte pjesë të industrive ruse të teknologjisë dhe hapësirës ajrore, duke privuar rusët nga disa mallra të konsumit teknologjik, tha zyrtari, i cili foli në kushte anonimiteti sipas kushteve të përcaktuara nga Shtëpia e Bardhë. Një masë e tillë është përdorur vetëm një herë, ndaj kompanisë kineze të teknologjisë Huawei.

Presidenti Biden paralajmëroi gjithashtu sanksione personale kundër Putinit, në atë që do të ishte një veprim i paprecedentë kundër liderit të një fuqie të madhe. Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë diskutuar bllokimin e Rusisë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SWIFT, tha të martën kryeministri britanik Boris Johnson. Ai tha se një veprim i tillë “do të ishte një armë shumë e fuqishme”, duke vënë në dukje se bashkëpunimi me SHBA do të ishte i nevojshëm për të realizuar një veprim të tillë.

Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholtz të martën mbështetën një zgjidhje diplomatike të krizës, por këmbëngulën se fuqitë perëndimore janë unike sa i përket sanksioneve të forta ndaj Rusisë nëse ajo e pushton Ukrainën, duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi pas takimit në Berlin.

Parisi po bën përpjekje për ti rigjallëruar bisedimet e Formatit të Normandisë, një përpjekje e gjatë por e ngecur për paqen që përfshin Francën, Gjermaninë, Ukrainën dhe Rusinë për të zbatuar marrëveshjen e paqes të Minskut të vitit 2015 dhe për të zgjidhur një konflikt tetë-vjeçar në Ukrainën lindore. Këshilltarët politikë nga të katër vendet do të takohen në Paris të mërkurën.

Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetrën për shkeljen e marrëveshjes së Minskut, e cila nuk ka arritur t’i japë fund luftës për dy zona separatiste të mbështetura nga Rusia në rajonin Donbas të Ukrainës lindore. Konflikti është ndezur që nga viti 2014, menjëherë pasi Rusia aneksoi Krimenë, duke marrë më shumë se 13,000 jetë./WashingtonPost