BE përgatitet për një vizitë të mundshme të Zelenskyt këtë javë

Bashkimi Evropian po përgatitet për një vizitë të mundshme të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy në Bruksel të enjten për t’i takuar liderët e bllokut të BE-së dhe për t’iu drejtuar parlamentit me fjalim, thanë zyrtarët të hënën.

Shefi i Këshillit Evropian Charles Michel e ka ftuar Zelenskiyn të marrë pjesë në një “samit të ardhshëm” të 27 vendeve të BE-së, ka deklaruar zëdhënësi i tij të hënën. Përmes një postimi në Twitter, duke shtuar se, për arsye sigurie, “nuk do të jepet asnjë informacion i mëtejshëm”.

Rusia ka lansuar pesë raketa dhe 12 sulme ajrore dhe 36 incidente bombardimesh gjatë një periudhe 24-orëshe, duke goditur objektiva jugore si Kherson, sipas një komunikate nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Avionët ukrainas kanë lansuar nëntë sulme në një përqendrim të forcave ruse dhe dy pozicione kundërajrore, shton tutje komunikata.  

Javë luftimesh intensive vazhduan rreth qytetit Bakhmut dhe qyteteve të afërta Soledar dhe Vuhledar, ka deklaruar zyra presidenciale e Ukrainës. Të hënën në mbrëmje forcat ruse kishin trajnuar zjarr me tanke, mortaja dhe artileri në Bakhmut në 24 orët e fundit. Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia po vazhdon të bëjë përparime të vogla në përpjekjet e saj për ta rrethuar Bakhmutin. 

Forcat ruse po përpiqen t’i lidhin forcat ukrainase me luftimet në rajonin lindor të Donbasit, ka thënë një komunikatëë e autoriteteve ukrainase. Moska zyrtare thuhet se po grumbullon trupa shtesë atje për një ofensivë të pritshme në javët e ardhshme, ndoshta duke synuar rajonin e Luhanskut.  

Zona perëndimore e rajonit të Luhanskut ka të ngjarë të jetë fokusi i çdo ofensive të re ruse, ka deklaruar Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase, i cili është supozuar ta marrë përsipër Ministrinë e Mbrojtjes. Në një intervistë me Financial Times, ai tha se ofensiva ka shumë të ngjarë të nisë nga “brigadat e duhura të mekanizuara” në vend të rezervistëve të trajnuar keq dhe mercenarëve ëagner që kanë pësuar viktima të rënda në betejat e fundit.

Ukraina është përballur me temperatura deri në -20 gradë Celsius këtë dimër, në të njëjtën kohë me një krizë humanitare pasi Rusia e ka sulmuar infrastrukturën kryesore civile. Zonat në Dnipro, Donetsk dhe Kharkiv janë veçanërisht të cenueshme, sipas hulumtimeve. Disa zona strehojnë dhjetëra mijëra njerëz të zhvendosur gjatë dimrit, në të njëjtën kohë kur infrastruktura esenciale – përfshirë energjinë dhe strehimin – po shënjestrohet nga raketat dhe artileria ruse.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, ka paralajmëruar se bota po shkon drejt një “lufte më të gjerë” për Ukrainën. Duke iu drejtuar asamblesë së përgjithshme të OKB-së vetëm disa javë përpara përvjetorit të parë të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt, Guterres ka deklaruar se perspektivat për paqen vazhdojnë të zvogëlohen. Shanset për përshkallëzim të mëtejshëm dhe gjakderdhje vazhdojnë të rriten.

Plani i Gjermanisë për të mbledhur shpejt dy batalione të tankeve Leopard 2 nga aleatët evropianë dhe për t’i dërguar ato në Ukrainë po shkon më ngadalë se sa pritej. Disa shtete duhet të vendosin ende nëse mund t’i kursejnë automjetet nga stoqet e tyre. Në Evropë, përveç Berlinit, vetëm Polonia dhe Portugalia kanë bërë deri tani premtime konkrete për të kontribuar me tanke Leopard 2. Ushtarët ukrainas supozohet të fillojnë të trajnohen me tanket Leopard 2 në Gjermani dhe Poloni nga kjo javë. 

Ministrja e Mbrojtjes e Kanadasë, Anita Anand, ndau një pamje të tankut të parë Leopard të dhuruar nga Kanadaja që mbërrin në Poloni. “Së bashku me aleatët tanë, së shpejti do t’i trajnojmë forcat e armatosura të Ukrainës në përdorimin e kësaj pajisjeje”, shkroi ajo në Tëitter.

Kryeministri i Norvegjisë, Jonas Gahr Støre, ka propozuar që vendi i tij të sigurojë 75 miliardë korona norvegjeze (6.8 miliardë euro) në ndihmë për Ukrainën gjatë pesë viteve. Gjysma e ndihmës në vitin 2023 do t’i financojë kërkesat ushtarake të Kievit, ndërsa pjesa tjetër do të shkojë për nevojat humanitare, megjithëse kjo ndarje mund të ndryshojë në vitet e ardhshme, tha ai. Njoftimi vjen pasi qeveria e Støre u vu nën presion për ta rritur mbështetjen për Ukrainën, pasi fitoi miliarda të ardhura shtesë nga nafta dhe gazi nga lufta e Rusisë.

Udhëheqësi i mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, Rafael Grossi, nuk do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin gjatë vizitës së tij në Moskë këtë javë, ka thënë Kremlini zyrtar. Grossi pritet të takohet me zyrtarë të firmës shtetërore ruse të energjisë bërthamore Rosatom dhe ministrisë së jashtme, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se Moska pret një “dialog thelbësor”.

Të ardhurat e Rusisë nga nafta dhe gazi ranë 46% në janar, krahasuar me të njëjtin muaj në vitin 2022, nën ndikimin e vendosjes së çmimit tavan në eksportet e naftës nga aleatët perëndimorë për shkak të pushtimit ushtarak rus të Ukrainës. Ministria e financave e Rusisë tha se të ardhurat buxhetore në janar ishin 35% më të ulëta krahasuar me të njëjtin muaj në 2022, muajin e fundit përpara se Rusia t’i dërgonte trupat ushtarake në Ukrainë./The Guardian