Foto: Zeljko Hajdinjak/Cropix

Autobusi polak del nga autostrada në Kroaci, të paktën 12 persona të vdekur

Një autobus me targa polake është përfshirë në një aksident të rëndë trafiku në autostradën A4 Zagreb-Goriçan mëngjesin e sotëm. Të paktën 12 persona vdiqën në vend, konfirmoi policia. Sipas informacioneve jozyrtare janë plagosur 34 persona. 12 viktimat janë transferuar në spitalet e Zagrebit, nga gjashtë në KBC Zagreb dhe KB Dubrava, raporton media kroate Jutarnji.

Sipas informacioneve të marra nga KBC Zagreb, tek ata janë sjellë 6 pacientë, fatkeqësisht njëri prej tyre ka ndërruar jetë pas tentimit për reanimim. Një pacient ka një frakturë të rëndë të këmbës dhe aktualisht po i nënshtrohet një operacioni. Vajza adoleshente u soll me një mushkëri të mavijosur dhe një skanim CT tregoi se edhe ajo kishte një mavijosje të mëlçisë dhe një shpretkë të lënduar, ndaj edhe ajo do t’i nënshtrohet një operacioni. Tre pacientët e tjerë kanë fraktura, por nuk kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

Për shkak të aksidentit në KBC Zagreb janë hapur dy salla operative dhe është thirrur një traumatolog dhe një kirurg vaskular.

Në KB të Dubravës janë sjellë edhe 6 pacientë, të gjithë të lënduar rëndë, dy meshkuj dhe katër femra. Një zonjë ka lëndime shumë të rënda, duhet t’i nënshtrohet një operacioni, ka thyerje të legenit, pjesën e sipërme të këmbës dhe brinjëve të thyera, ndaj është vendosur në reanimacion. Një zotëri ka një ijë të dislokuar dhe një thyerje të krahut, njëri ka marrë një goditje në kokë dhe shumë prerje në trup dhe është nën vëzhgim.

Sipas informacioneve të para, autobusi doli nga Breznički Hum për në Komin, në drejtim të Zagrebit, rreth orës 05:30. Departamenti i Policisë së Varazhdinit deklaron se lokacioni i saktë është ndërmjet Jarek Bisaskit dhe Podvorecit.

Deri më tani nuk ka asnjë informacion zyrtar për shkaqet e këtij aksidenti dhe as për rrethanat në të cilat ka ndodhur, por jozyrtarisht raportohet se me shumë gjasa shoferin e ka zënë gjumi në timon.

Policia po kryen hetimet, ndërsa në vendngjarje janë thirrur ekipet e emergjencës dhe zjarrfikësit për të ndihmuar në shpëtimin e viktimave.

Përveç policëve të UP-së së Varazhdinit dhe PU-së së Zagrebit, në vendngjarje janë angazhuar edhe disa ekipe të Institutit për Mjekësi Emergjente nga zona e Qarkut Varazhdin dhe Zagrebit, si dhe disa ekipe të zjarrfikësve nga të dy qarqet. njoftoi policia.