Foto Ilustrim: Urim Krasniqi/KALLXO.com

Arrestohen katër persona për blerje të votës

Prokurori i Shtetit në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, përmes një njoftimi bënë të ditur se mbrëmë më 16 tetor 2021 në orët e vona janë arrestuar katër persona në Kllokot, me inicialet A.D., M.K., A.T dhe Xh.B., nën dyshim për blerje të votës.

Në njoftim theksohet se dyshohet që këta persona kanë kryer veprat penale – cenim i përcaktimit të lirë të votuesve dhe -dhënia ose marrja e ryshfetit në lidhje me votimin.

Katër të dyshuarit e arrestuar me urdhër të prokurorit të shtetit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

Në Kosovë sot mbahen zgjedhjet lokale, në të cilat do të zgjidhen kryetarët e 38 komunave dhe anëtarët e 38 kuvendeve komunale.

Këto janë zgjedhjet e shtata për kuvendet komunale dhe të pestat për kryetarë të komunave.

Vendvotimet hapen në ora 7:00 dhe mbyllen në ora 19:00.

Numri i qendrave të votimit në gjithë Kosovën është 883 me gjithsej 2,477 vendvotime.