Arrestohen dy të dyshuar në veri dhe konfiskohen mbi 4 kg marihuanë

Zyrtarë policorë nga Njësia e Ndërhyrjes së Shpejtë e Policisë Kufitare, mbrëmë, rreth orës 20:50, në fshatin Joshanicë të Leposavict, kanë ndaluar për kontroll dy vetura.

Veturat drejtoheshin njëra nga një burrë serb i Kosovës dhe tjetra nga një serb i Serbisë.

Në veturën me targa kosovare, që drejtohej nga M.M., viti i lindjes 2004, janë gjetur dhe konfiskuar katër paketime që dyshohet të jenë me lëndë narkotike-marihuanë.

Sasia e substancës së konfiskuar 4240 gramë.

Drejtuesi i veturës tjetër N.J., viti i lindjes 2002, mashkull shtetasi i Serbisë, dyshohet se ka qenë në përcjellje dhe bashkëpunim me drejtuesin e veturës që kryente transportin e lëndëve narkotike.

Për rastin është njoftuar Njësia e Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Narkotik-Mitrovicë Veri, të cilët kanë dalë në vend-ngjarje.

Për rastin është njoftuar prokurori dhe me akt-vendim nga ai, të dyshuarit janë dërguar në mbajtje deri në  48 orë.