Ambasadorja e Izraelit në Kosovë u shpreh ngushëllime familjarëve të policit të vrarë

Ambasadorja e Izraelit në Kosovë, Tammy Ziv, u ka shprehur ngushëllime familjarëve të policit të vrarë në Banjskë të Zveçanit.

“Ngushëllimet më të thella familjes së Rreshterit të Policisë së Kosovës i cili u vra në krye të detyrës mëngjesin e sotëm në Zveçan. U uroj shërim të shpejtë policëve të plagosur” – ka shkruar ambasadorja Ziv.

Ziv u uroi shërim të shpejtë edhe policëve që mbetën të plagosur nga sulmi i orëve të para të mëngjesit në Banjskë.

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra, një u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Organet e rendit konfirmuan se tre sulmues janë vrarë. Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla ka treguar se tashmë janë arrestuar gjashtë të dyshuar, dy prej tyre sulmues të armatosur dhe uniformuar si dhe katër të tjerë me radiolidhje.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se sulmi u krye nga banda kriminale e terroriste të Serbisë.

Prokuroria Speciale e Kosovës deklaroi se rasti po trajtohet si sulm ndaj rendit kushtetues, ku hyn edhe terrorizmi.

Raportimin e vazhdueshëm të KALLXO.com në lidhje me zhvillimet në veri mund t’i lexoni KËTU.