Foto: CNN

28-vjeçarja bëhet gruaja e parë astronaute në Emiratet e Bashkuara Arabe

Një grua ka bërë histori në Emiratet e Bashkuara Arabe si astronautja e parë grua në vend.

Noura Al-Matrooshi është një nga dy astronautët e rinj në programin e Qendrës Hapësinore Mohamed Bin Rashid (MBR) të Emirateve të Bashkuara Arabe, njoftoi nënkryetari dhe kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheik Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Ajo u zgjodh së bashku me Mohammed Al-Mulla, dy nga mbi 4 mijë kandidatë që aplikuan për programin, raporton CNN.

“Kombi më dha momente të paharrueshme sot. Unë synoj të punoj shumë për të shkruar momente historike dhe arritje që do të nguliten përgjithmonë në kujtesën e popullit tonë”, shkroi Al-Matrooshi në Twitter. “Falënderoj udhëheqësinë tonë të mençur dhe ekipin e Programit të Astronautëve të Emirateve të Bashkuara Arabe. Përgatitjet dhe puna fillojnë tani.”

Astronautja ka lindur në vitin 1993 dhe ka një diplomë bachelor në inxhinieri mekanike nga Universiteti i Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ajo është një inxhiniere në Kompaninë Kombëtare të Naftës.

“Pasioni i saj në hapësirë ​​filloi në moshë të re, pasi ajo kënaqej të shkonte në ngjarje me yje”. “Ajo jeton me moton e ‘Bëj atë që të bën të lumtur'”.

Astronauti tjetër i përzgjedhur, Al-Mulla, i lindur në vitin 1988, është një pilot komercial dhe punon si pilot për Policinë e Dubait, ku ai është gjithashtu shefi i divizionit të tyre të trajnimit, sipas qendrës hapësinore.

Të dy do të stërviten me NASA-n për eksplorimin e ardhshëm të hapësirës, ​​tha Sheik Mohammed.