Sulmuesi i Lady Gaga-s dënohet me 21 vjet burg

Zyrtarët amerikanë thanë të hënën se njeriu që e qëlloi dhe plagosi qenin e Lady Gaga-s vitin e kaluar u dënua me 21 vjet burg pasi pranoi një marrëveshje për pranimin e fajësisë.

Në shkurt të vitit 2021, shëtitësi i qenve të yllit të popit u sulmua në një rrugë të Hollivudit dhe dy nga tre bulldogë francezë u vodhën. Më pas ata iu kthyen këngëtares.

I pandehuri nuk pranoi ta kundërshtojë tentativën për vrasje të hënën dhe pranoi se i kishte shkaktuar lëndime trupore burrit që e qëlloi në gjoks, Ryan Fischer.

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Los Anxhelosit tha se marrëveshja për pranimin e fajësisë e mbante atë përgjegjës “për kryerjen e një akti gjakftohtë dhe të dhunshëm” dhe siguronte drejtësi për Fischer.

Sipas mediave lokale, Fischer mori pjesë në seancën gjyqësore dhe bëri një deklaratë kundër të pandehurit, duke thënë se sulmi i kishte ndryshuar përgjithmonë jetën.

Kush ishte i përfshirë në sulm?

Burri që u dënua me 21 vjet burg është një nga tre burrat dhe dy bashkëpunëtorët e përfshirë në grabitjen e dhunshme dhe pasojat e saj.

Ai u lirua nga paraburgimi në fillim të këtij viti në atë që autoritetet thanë se ishte një “gabim administrativ”.

Dy sulmuesit e tjerë tashmë janë burgosur për rolin e tyre në sulm.

Zyrtarët më parë thanë se nuk kishin prova që të pandehurit synonin qëllimisht Lady Gaga-n dhe se ata me gjasë po kërkonin t’i vidhnin qentë e saj për shkak të vlerës monetare të racës së tyre.

Prokurorët kishin thënë se të tre burrat po qarkullonin me veturë në shkurt të vitit 2021 “duke kërkuar bulldogë francezë”.

Pas sulmit, Lady Gaga ofroi një shpërblim prej 500,000 dollarësh për kthimin e dy qenve, pasi i treti i kishte shpëtuar sulmit.

Gruaja që përfundimisht i dorëzoi qentë u akuzua se merrte mallra të vjedhura./Deutsche Welle

Përgatiti: Nuhi Shala