‘Parasite’ i Koresë së Jugut bën histori duke fituar çmimin Oscar

Filmi i Koresë së Jugut “Parasite” është shpallur filmi më e mirë në Oscar të këtij viti, duke u bërë filmi i parë jo-anglisht që mori këtë çmim.

Renee Zellweger fitoi çmimin për aktoren më të mirë për interpretimin e “Judy”.

Joaquin Phoenix u zgjodh aktori më i mirë për “Joker”, transmeton 21Media. Brad Pitt dhe Laura Dern morën çmimet për aktrimin në rolet dytësore.

“Parasite” fitoi katër çmime në total.

“The World War On” kishte qenë favorit për të fituar çmimin e filmit më të mirë, por çmimet e tij erdhën në kategoritë teknike. /21Media