Çmimet Oscar 2023: Filmi 'Everything Everywhere All At Once'" fiton shtatë çmime dhe përfshirë Filmin më të Mirë

Ceremonia e 95-të e ndarjes së çmimeve Oscar janë kanë kurorëzuar filmin “Everything Everywhere All at Once”, si filmin më të mirë.

Aventura e çmendur multiverse i ka dominuar çmimet Oscar të këtij viti, duke fituar shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktoren më të mirë, aktoren më të mirë dytësore dhe aktorin më të mirë dytësor, në atë që ishte një natë madhështore për përfaqësimin aziatik dhe aziatiko-amerikan.

Filmi Everything Everywhere All at Once fitoi gjithashtu modifikimin më të mirë dhe skenarin më të mirë origjinal.

Michelle Yeoh është bërë fituesja e parë aziatike e çmimit Oscar për aktoren më të mirë dhe vetëm gruaja e dytë me ngjyrë që ka fituar ndonjëherë çmimin si aktorja më e mirë – pas Halle Berry për “Monster’s Ball” në vitin 2002.

Si Ke Huy Quan ashtu edhe Jamie Lee Curtis fituan aktorin dhe aktoren më të mirë në rol dytësor, ku i pari u bë aktori i parë i lindur në Vietnam që fitoi një Oscar.

Skenaristët dhe regjisorët Daniel Këan dhe Daniel Scheinert, tani qëndrojnë si dyshja e tretë që kanë fituar ndonjëherë Oskarin për regjisorin më të mirë.  

Fituesi tjetër kryesor i mbrëmjes ishte drama luftarake e Netflix All Quiet on the Western Front, e cila fitoi katër çmime Oscar: Filmi më i mirë ndërkombëtar, Rezultati më i mirë origjinal, Dizajni më i mirë i produksionit dhe Kinematografia më e mirë.

Ishte hera e parë që Gjermania fitoi filmin më të mirë ndërkombëtar që nga filmi The Lives of Others në vitin 2006.

Brendan Fraser fitoi aktorin më të mirë për rolin e tij të rikthimit në The Whale.

Çmimi për filmin më të mirë dokumentar shkoi për Navalny, për liderin e opozitës ruse Alexei Navalny dhe ngjarjet që lidhen me helmimin e tij në vitin 2020.

Në fjalën e tij, regjisori Daniel Roher ia kushtoi çmimin Navalny dhe të burgosurve politikë në mbarë botën, duke thënë: “Alexei, bota nuk e ka harruar mesazhin tuaj jetik për botën”.

Një pikë emocionuese e mbrëmjes ishte segmenti “In Memoriam“, i udhëhequr nga John Travolta emocionues. Figura të tjera të paraqitura përfshinin aktorët Ray Liotta, Robbie Coltrane, Angela Lansbury, Angelo Badalamenti, James Caan dhe Burt Bacharach.

Ceremonia e 95-të e Çmimeve të Akademisë ishte një çështje relativisht e butë. E organizuar nga udhëheqësi i Chat Show në SHBA, Jimmy Kimmel, ceremonia nuk dha asnjë çmim Oscar për filmat Tár dhe The Fabelmans, pavarësisht nga gjashtë dhe shtatë nominime respektivisht.

Kjo është lista e plotë e fituesve të Oscar-it:

 • Filmi më i mirë: Everything Everywhere All at Once
 • Regjisori më i mirë: Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Everything Everywhere All at Once)
 • Aktorja më e mirë në rolin kryesor: Michelle Yeoh (Everything Everywhere All at Once)
 • Aktori më i mire në rolin kryesor: Brendan Fraser (The Whale)
 • Aktorja më e mire në rolin dytësor: Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All at Once)
 • Aktori më i mire në rolin dytësor: Ke Huy Quan (Everything Everywhere All at Once)
 • Redaktimi më i mirë i filmit: Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers
 • Kinematografia më e mirë: All Quiet on the Western Front – James Friend
 • Filmi më i mirë ndërkombëtar: All Quiet on the Western Front (Germany)
 • Best Adapted Screenplay: Women Talking – Sarah Polley
 • Skenari më i mirë origjinal: Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert
 • Filmi më i mirë dokumentar artistik: Navalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller dhe Shane Boris
 • Filmi më i mirë i animuar me metrazh të gjatë: Guillermo del Toro’s Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar dhe Alex Bulkley
 • Kënga më e mirë origjinale: “Naatu Naatu” from “RRR” – muzika nga M.M. Keeravaani
 • Zërimi më i mirë: Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon dhe Mark Taylor
 • Rezultati më i mirë origjinal: All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann
 • Efektet më të mira vizuale: Avatar: The Way of Water – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon and Daniel Barrett
 • Dizajni më i mirë i regjisë: All Quiet on the Western Front – production design by Christian M. Goldbeck, set decoration by Ernestine Hipper
 • Kostumografia më e mirë: Black Panther: Wakanda Forever – Ruth E. Carter
 • Grimi dhe stilimi më i mirë i flokëve: The Whale – Adrien Morot, Judy Chin and Anne Marie Bradley
 • Filmi më i mirë i shkurtër i animuar: The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Charlie Mackesy and Matthew Freud
 • Best Documentary Short Film: The Elephant Whisperers – Kartiki Gonsalves and Guneet Monga
 • Aksioni më i mirë i shkurtër i drejtpërdrejtë: An Irish Goodbye – Tom Berkeley and Ross White/Euronews