array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/arte-pamore/"
 }
}

Publikohet programi artistik i Galerisë së MKRS-së për 2020-ën

Menaxhmenti i Galerisë së Ministrisë së Kulturës ka publikuar programin e repertorit artistik për viti 2020.

Vizatimet e luftës rikthejnë në kohë

Në mesin e ngjyrave dhe dhjetëra pikturave u hap të martën ekspozita “Fara e Kujtesës” e cila shpalosi kujtimet e kohës së luftës.

Prishtina e betonizuar në objektivin e fotografit Etienne Remond

Fotografi Etienne Remond ka hapur në Muzeun Kombëtar të Kosovës ekspozitën “Bukuria e betonit”.

Jeta në Isniq në vitet 1970 në objektivin e artistes suedeze

Prishtina Insight u takua me fotografen Ann Christine Eek, autoren e rreth 9,000 fotografive bardh e zi përmes të cilave përshkruhet jeta e vitit 1976 në fshatin Isniq afër ...

Pas reagimeve ndaj ekspozitës me fotot dhe thëniet e diktatorëve verikoreanë, flet autori Morten Traavik

Pas reagimeve të publikut lidhur me ekspozitën "Gardianët e parajsës”,e cila po qëndron e hapur në bibliotekën kombëtare të Kosovës “Pjetër ...

Kalendari kulturor, sjellë veprat e tre artistëve nga Shqipëria në Prishtinë

Veprat e tre artistëve nga Shqipëria, Adrian Çene, Albana Shoshi dhe Brikena Bërdo, do të ekspozohen më, 17 tetor 2019 në Galerinë e Ministrisë së Kulturës, “Qafa” në ...