array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Kori "Siparantum" performon në 200 vjetorin e "Simfonisë së 9-të" të Beethoven-it

Kori “Siparantum” është ftuar në koncertin e Orkestrës Simfonike të Vjenës, më 7 maj 2024, që do të mbahet në shënim të 200 vjetorit të premierës së “Simfonisë së 9...

Instalacioni skulpturor i Petrit Halilajt ekspozohet në Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork  

Instalacioni “Abetare” i Petrit Halilajt është inauguruar të hënën, më 29.04.2024, në tarracën e Muzeut Metropolitan të Artit në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Baleti Kombëtar i Kosovës fiton çmimin kryesor në festivalin "Albanian Dance Competition” në Elbasan

Baleti Kombëtar i Kosovës është shpërblyer me çmimin e parë për koreografinë më të mirë në festivalin “Albanian Dance Competition, Creativity&Interpretation”, i cili është ...

Hapet ekspozita “Ukraina: Një krim lufte”

Ekspozita “Ukraina: Një krim lufte”, e  krijuar nga shoqata “FotoEvidence” dhe e mbështetur nga Fondacioni për Shoqëri të Hapur në Ballkanin Perëndimor, është hapur sonte, më 29.04.2024, ...

Sa i pasur është ministri Hajrulla Çeku?

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka deklaruar në Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit se posedon një banesë 84.00 m2 në vlerën prej 100 mijë eurove të ...

Peizazhi skulptural ‘Abetare’ i Petrit Halilajt ekspozohet në Muzeun Metropolitan në Nju Jork

Peizazhi skulptural “Abetare’ i Petrit Halilajt do të ekspozohet sot, më 29.04.2024, në Muzeun Metropolitan në Nju Jork, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).