array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

‘Huq-huq’, shfaqja që riktheu buzëqeshjet në Teatrin e Mitrovicës

Teatri i Qytetit të Mitrovicës “Muahrrem Qena” ka shfaqur të martën mbrëma premierën e komedisë “’Huq-huq” me regji të Kreshnike Osmanit. E ndërtuar mbi tekstin “...

Projektligji për kinematografinë përplas kineastët gjatë debatit publik në Kuvendin e Kosovës

Një mal me vërejtje janë shpalosur sot nga kineastët kosovarë lidhur me Projektligjin e ri për kinematografinë, gjatë një dëgjimi publik në Kuvendin e Kosovës.

Zbulimet e reja arkeologjike antike nxisin debat në Maqedoninë e Veriut

Zbulime të rëndësishme arkeologjike janë bërë gjatë javës së kaluar në Shkup të Maqedonisë së Veriut. Pas këtyre zbulimeve ka shpërthyer një debat lidhur ...

Komedia ‘Huq-huq’ shfaqet sot në Mitrovicë

Teatri i Qytetit të Mitrovicës, “Muharrem Qena” shfaq sot në mbrëmje premierën e komedisë “Huq-huq”.

Trashëgimia kulturore e Kosovës dhe lufta e viteve 1998-1999, kërkimi për drejtësi

Pas largimit të Perandorisë Osmane dhe me pushtimin e Kosovës nga Serbia në vitin 1912, trashëgimia kulturore në Kosovë, është shfrytëzuar për përçarje.  Në kë...

Kosova lavdërohet për rreshtimin krah Ukrainës kundër agresionit rus

Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ambasada gjermane në Kosovë kanë mbajtur sonte një aktivitet solidarizues me popullin ukrainas, në njëvjetorin e fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës.