array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Festivali ‘Talia e Flakës 2020’, zbardhet lista e dramave pjesëmarrëse

Pesë shfaqje teatrale prezantohen në edicionin e sivjetëm të Festivalit të Dramës Origjinale Shqipe, “Talia e Flakës” që mbahet nga 22 deri më 26 janar 2020 në kuadër të ...

Të shtunën nis edicioni i 29-të i ‘Flakës së Janarit’ në Gjilan

Të shtunën, më 11 janar 2020, nis në Gjilan edicioni i 29-të i manifestimit shumëkulturorë mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2020”, me nderimet për dëshmorët e qytetit ...

Zhbërja e Ministrisë së Kulturës, alarmohet komuniteti kulturor në vend

Ideja për zhbërjen e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe shpërndarjen e saj në dikasteret e qeverisë në ardhje ka alarmuar komunitetin kulturor në vend.

“Oscar” edhe këtë vit pa nikoqir

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar që do mbahet me 9 shkurt edhe këtë vit do përcillet pa nikoqir. Këtë lajm e ka bërë të ditur Akademia ...

Botohet hulumtimi mbi kënaqshmëritë e turistëve me Prizrenin

Qyteti i Prizrenit, sidomos qendra historike e tij dhe monumentet e trashëgimisë mbeten asetet më të vizituara nga turistët.

Teatri Kombëtar nis 2020-ën me shfaqje në skenën e vogël

Shfaqja "Mosmarrëveshja" me tekst të Albert Kamysë dhe me regji të Fata Hysenit jepet sot reprizë në Teatrin Kombëtar të Kosovës.