array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Ekspozita 'Woke' e Brilant Milazimit, një prezantim ndryshe i realitetit kosovar

Në fillim të muaji tetor në Galerinë “Lambdalambdalambda” në Prishtinë është hapur ekspozita “Woke” e piktorit Brilant Milazimi.

Prishtina e betonizuar në objektivin e fotografit Etienne Remond

Fotografi Etienne Remond ka hapur në Muzeun Kombëtar të Kosovës ekspozitën “Bukuria e betonit”.

Filmi ‘Cirku fluturues' merr çmim në Itali

Filmi “Cirku fluturues”, me regji të Fatos Berishës, ka marrë çmimin “Filmi më i mirë ndërkombëtar” (Best International Feature Film) në edicionin e Pestë të Festivalit ‘Fabrique ...

Shfaqja ‘Trena’ të hënën jepet premierë në Teatrin Kombëtar

Shfaqja “Trenat” me tekst të Haqif Mulliqit dhe regji të Zana Durakut jepet të hënën premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Shfaqja për fëmijë ‘Planeti i ftohtë’ jepet sot në Ferizaj

Shfaqja me kukulla për fëmijë “Planeti i ftohtë”, prodhim i “Klau’s Film Association” nga Tirana jepet sot në Teatrin “Adriana Abdullahu”  të Ferizajt.

Telegram ngushëllimi i Kujtim Gashit për vdekjen e Irfan Blakçorrit

Ministri në largim i Kulturës, Kujtim Gashi i ka dërguar një telegrami ngushëllimi familjes Blarkçorri, me rastin e ndarjes nga jeta të artistit, Irfan Blakçorri.