array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Pitalkat e furrës të preferuara në tryezën kosovare gjatë Ramazanit 

Një prej gatimeve më të veçanta nga brumi padyshim se është pitalka. E rrumbullakët, e butë dhe e ngrohët, pitalka mbetet një prej ushqimeve më të preferuara ...

Botohet romani ‘Mona’ i shkrimtarit Jusuf Buxhovit 

Nën kujdesin e Shtëpive Botuese “Faik Konica” nga Prishtina dhe “Jalifat” Hustoni (SHBA) ka dalë nga shtypi romani më i ri i shkrimtarit Jusuf Buxhovi, “Mona”. 

Shfaqja ‘Destur’ e Teatrit Kombëtar transmetohet sonte në Facebook 

Teatri Kombëtar i Kosovës transmeton sonte në faqen e tij në Facebook shfaqjen “Destur”, me regji të Zana Hoxhës. 

Shpëtim Selmani: Çmimi europian, një mundësi për promovimin e vlerave tona kulturore  

Shpëtim Selmani, aktor dhe shkrimtar, një ditë më parë është shpallur fitues nga Kosova i çmimit Letrar të Bashkimit Europian, me veprën e tij “Libërthi i dashurisë”. 

Shfaqja “Hisja e Diellit" transmetohet sot në livestream

Shfaqja “Hisja e Diellit”  shfaqet sot në ora 21:00 në formatin livestream, njofton Teatri Kombëtar i Kosovës.

Ministria e Kulturës hap ftesë publike për projektet e trashëgimisë kulturore

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka hapur ftesë publike për projekte të organizatave joqeveritare, në fushën e trashëgimisë kulturore në Kosovë dhe në vendet ku ...