array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Dorëhiqen dy anëtarë të jashtëm të Komitetit të Nobelit, njëri shkaku i Handkes

Dy anëtarë të jashtëm të Komitetit për çmimin Nobel për letërsinë kanë dhënë dorëheqje të hënën pasi kritikuan Akademinë suedeze, e ...

Në Turqi u mbajt konferenca ‘Historia dhe kultura ilire’

Në kuadër të “Ditët e Kulturës Shqiptare në Turqi”, Ministria e Diasporës dhe Investimeve Strategjike-Qendra Kulturore e Kosovës në Turqi, në bashkëpunim me pesë ...

Dramaturgu gjerman Roland Schimmelpfennig në Prishtinë

Dramaturgu gjerman Roland Schimmelpfennig do të pjesë e debatit për teatrin dhe dramën evropiane në Prishtinës.

Nesër shfaqet filmin 'Nëntor i ftohtë', mblidhen fonde për shërimin e regjisores Berisha

Filmi "Nëntor i Ftohtë" me regji të Ismet Sijarinës shfaqet nesër, 3 dhejtor 2019, në Kino ‘Armata’ në Prishtinës duke filluar nga ora 20:00.

‘Unë jam vetë grua’ premiera e radhës në Teatrin ‘Dodona’

Shfaqja “Unë jam vetë grua”, nga Doug Wright, në regji të Kushtrim Koliqit shfaqet premierë të mekurën, më 4 dhjetor 20149, në ora 19:30 në Teatrin “Dodona” në Prishtinë.

Të enjten shfaqet premiera e baletit ‘Exil’

Baleti Kombëtar i Kosovës do të shfaqë të enjten, më 5 dhjetor 2019 premierën e re, "Exil” me koreografi të Eno Peçit.