array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

AKK rrëzon zgjedhjen e Sinan Kajtazit drejtor të Baletit Kombëtar

Balerini Sinan Kajtazi nuk do të marrë pozitën e drejtorit të Baletit Kombëtare të Kosovës. Ai ka dhënë dorëheqje nga pozita u.d. d. së ...

Rëndësia historike e Deklaratës së 2 korrikut 1990

29 vjet më parë deputetët e Kuvendit të atëhershëm të Kosovës votuan Deklaratën Kushtetuese përmes së cilës Kosovën e shpallën njësi ...

AShAK-u hap nesër ekspozitën me portretet e shqiptarëve të famshëm ndër shekuj

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës do të hapë nesër (2 korrik 2019) në ora 19:00 në Muzeun e Kosovës ekspozitën “Figurat kombëtare dhe familjet e njohura ...

Drama ‘Nata e Gretës’ jepet sot premierë në Ferizaj

Teatri “Adriana” i qytetit të Ferizajt shfaq sot në mbrëmje, në ora 20:00, premierën e dramës, “Nata e Gretës” me tekst të Ingmar Villqist me regji të ...

Hyseni: Teatrot e rretheve, njësi buxhetore të komunave përkatëse   

Me futjen e Teatrove Publike të Qyteteve të Kosovës si njësi buxhetore në komunat përkatëse dhe miratimi i Ligjit të ri që pritet të votohen gjatë ...

Kënga ‘Ura e Dashurisë’ merr çmimin 'Zambaku i Prizrenit' 2019

Kënga “Ura e Dashurisë”, interpretuar nga Elizabeta Krasniqi & Ilir Baxhaku, është shpallur kënga më e mirë e edicionit të 30-të të festivalit të këngës së ...