array(1) {
 [0]=>
 array(4) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#B9D156"
  ["menu_attr"]=>
  string(11) "Krypometër"
  ["main_title"]=>
  string(11) "Krypometër"
  ["custom_item"]=>
  string(8) "?level=5"
 }
}

Rrencat e liberalizimit të vizave

Deklarata

Ajo çka e kemi qëllim parësor është që në dhjetor (2018) qytetarët të lëvizin lirshëm

 

Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi

Vlerësimi

Rrenë e kryptë

Kanë kaluar një vjet që kur Presidenti, Kryeparlamentari dhe kryeministri më tre zëvendësit e tij ia kanë uruar qytetarëve të Kosovës liberalizimin e vizave. Liberalizimi nuk ka ndodhur as gjatë këtij viti, ndërkohë që kryeministri ka dhënë edhe një premtim, të cilin KRYPOMETRI do të vazhdojë të monitorojë.

Artikulli

Saktësisht 1 vit më herët, 6 burrat e Kosovës kishin udhëtuar me aeroplanin privat të Behgjet Pacollit për në Bruksel.

Pas kësaj vizite, ashtu siç pritej, 18 korriku i vitit të kaluar kishte kaluar nën urimet e politikanëve për marrjen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës.

Nga Brukseli, Komisionari i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos kishte deklaruar se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizim të vizave dhe se gjithçka do të varej nga Parlamenti dhe Këshilli i Evropës.

“Sot mund të konfirmojmë që Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave. Është tash në dorën e Parlamentit dhe Këshillit Evropian të vazhdojnë që të lëvizin përpara me propozimin tonë”, kishte thënë Avramopoulos, më 18 korrik të 2018.

Me t’i dëgjuar këto fjalë, 6 burrat e Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj e Dardani Gashi nisen për në Prishtinë, ku ftojnë konferencë të jashtëzakonshme për media nga aeroporti “Adem Jashari”.

Ata nga aty, urojnë qytetarët për liberalizimin e vizave, duke thënë se brenda 2018, qytetarët e Kosovës do të lëvizin lirshëm.

“Sot është një ditë e madhe për Kosovën. Dua t’i falënderoj të gjithë për angazhimin e tyre dhe t’i uroj të gjithë qytetarët e Kosovës për këtë vendim të madh e meritor për vendin. Ne kemi besim të plotë se i tërë ky proces do të përmbyllet gjatë këtij viti”, kishte thënë Thaçi më 18 korrik të vitit të kaluar.

“Është lajm shumë i mirë, urime të gjithëve, e kemi merituar këtë lajm. Ajo çka e kemi qëllim parësor është që në dhjetor qytetarët të lëvizin lirshëm”, kishte thënë Veseli para mediave më 18 korrik të 2018.

2018 ka përfunduar, por jo edhe pritjet e qytetarëve të Kosovës për liberalizim të vizave.

Të 6 liderët kishin gënjyer kur kishin deklaruar se brenda vitit do të ketë liberalizim të vizave.

https://kallxo.com/thaci-rekomandimi-pozitiv-e-arritur-historike/

Ndërkohë, sot kryeministri i Kosovës sërish e ka dhënë një premtim për liberalizim të vizave kur është pyetur për deklarimet e bëra para një viti.

Haradinaj ka thënë se liberalizimi është më afër se sa që mendojmë. Ai ka thënë se lajmi për liberalizim është çështje javësh.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!