// E enjte ORA 20:20

0

7 Dhjetor 2010

Zgjedhjet 2010: Arsimi

Zgjedhjet '10

NDËRLIDHUR

Vjedhje
 

Policia arreston hajnin e bastores në Mitrovicë

Një 19 vjeçar është arrestuar nga Policia në Mitrovicë, nën dyshimet për vjedhje në një bastore. “Stacionit Policor Jugu në Mitrovicë kanë arritur të identifikojnë dhe të arrestojnë një person të dyshuar për veprën penale ‘vjedhje e rëndë’. Arrestimi i të dyshuarit E. S., 19 vjeç shtetas i Republikës së Kosovës, është bërë mbi dyshime […]

minatorët
 

Tri dekada nga greva e minatorëve të Trepçës

Para 30 vjetëve minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, duke shënuar kështu fillimin e zhbërjes së Jugosllavisë. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë, për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj. Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e […]

moti
 

Moti, temperaturat deri në 13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë 13 gradë Celsius. “Do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe me diell. Vranësirat do të jenë kryesisht të shtrira në perëndim dhe veriperëndim të vendit, por nuk parashihen të sjellin reshje të asnjë forme për shkak se ato […]

ligji per rroga
 

Koha për dekretimin e ligjit të pagave i skadon sot Presidentit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk ka dekretuar ligjin për paga. Këtë për Radio Kosovën e kanë konfirmuar këshilltarë nga kabineti i tij. Të drejtën e kthimit të një ligji në Kuvend, presidenti mund ta shfrytëzojë vetëm një herë. Presidenti Thaçi ka kohë vetëm edhe sot që ta bëjë dekretimin e ligjit për paga. […]

aksident me të lënduar
 

Këmbësori goditet nga vetura në hyrje të Prishtinës – FOTO

Një këmbësor është goditu nga një veturë mëngjesin e sotëm, në hyrje të Prishtinës. Si pasojë e goditjes nga vetura, këmbësori ka marrë lëndime trupore dhe i njëjti është dërguar për tretman mjekësorë. Lajmin për aksidentin për KALLLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 08:00 kemi […]

TË FUNDIT

Vjedhje
 

Policia arreston hajnin e bastores në Mitrovicë

Një 19 vjeçar është arrestuar nga Policia në Mitrovicë, nën dyshimet për vjedhje në një bastore. “Stacionit Policor Jugu në Mitrovicë kanë arritur të identifikojnë dhe të arrestojnë një person të dyshuar për veprën penale ‘vjedhje e rëndë’. Arrestimi i të dyshuarit E. S., 19 vjeç shtetas i Republikës së Kosovës, është bërë mbi dyshime […]

minatorët
 

Tri dekada nga greva e minatorëve të Trepçës

Para 30 vjetëve minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, duke shënuar kështu fillimin e zhbërjes së Jugosllavisë. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë, për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj. Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e […]

moti
 

Moti, temperaturat deri në 13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë 13 gradë Celsius. “Do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe me diell. Vranësirat do të jenë kryesisht të shtrira në perëndim dhe veriperëndim të vendit, por nuk parashihen të sjellin reshje të asnjë forme për shkak se ato […]

ligji per rroga
 

Koha për dekretimin e ligjit të pagave i skadon sot Presidentit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk ka dekretuar ligjin për paga. Këtë për Radio Kosovën e kanë konfirmuar këshilltarë nga kabineti i tij. Të drejtën e kthimit të një ligji në Kuvend, presidenti mund ta shfrytëzojë vetëm një herë. Presidenti Thaçi ka kohë vetëm edhe sot që ta bëjë dekretimin e ligjit për paga. […]

dialogu final kosove - serbi
 

Prezantohen rezultatet e anketës që tregojnë sa e duan qytetarët korrigjimin e kufijve me Serbinë?

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) do të mbajë konferencën ‘Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’. Sondazhi që do të prezantohet në fillim të kësaj konference i jep përgjigje disa nga dilemave kryesore që e karakterizojnë dialogun e fazës finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Sa përqind e […]

Tash

NA NDIQNI

Moti, temperaturat deri në 13 gradë

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend