// E enjte ORA 20:20

0

7 Dhjetor 2010

Zgjedhjet 2010: Arsimi

Zgjedhjet '10

NDËRLIDHUR

koalicioni qeverises
 

Kombinimet ‘e pamundura’ për koalicionin e ri qeverisës

Me rënien e qeverisë Haradinaj është hapur rruga që presidenti Thaçi të mandatojë një kandidatë të ri për kryeministër. Mandati mundet me u bë pa shku në zgjedhje të reja. Por, me deklarimin e kryeministrit në dorëheqje që AAK-ja preferon të shkohet në zgjedhje të reja dhe kërkesat nga dy partitë më të mëdha opozitare […]

LDK
 

Dorëheqja e Haradinajt, Isa Mustafa mbledh kryesinë

Lidhja Demokratike e Kosovës në orën 19:30 ka paralajmëruar mbledhje të jashtëzakonshme të kryesisë se saj. Kjo erdhi pas vendimit të Ramush Haradinaj, i cili gjatë ditës së sotme dha dorëheqje nga posti i tij i kryeministrit pasi që i njëjti tha se është ftuar si i dyshuar nga ana e Gjykatës Speciale. Haradinaj dha […]

dorëheqja
 

Pacolli lavdëron gjestin e Haradinajt

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka reaguar pas vendimit të Kryeministrit Ramush Haradinaj për dorëheqje. Sot gjatë ditës, Haradinaj lajmëroi dorëheqjen e tij nga pozita e kryeministrit. Ai u dorëhoq pasi tha se ka marrë ftesë për intervistim si i i dyshuar nga Prokuroria e Specializuar, në kuadër të […]

gjykata speciale
 

Dorëheqja e Ramush Haradinajt në mediat ndërkombëtare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot dha dorëheqje, pas ftesës për t’u marrë në pyetje nga gjykata në Hagë, e cila hetoi krimet kundër serbëve gjatë dhe pas luftës së vitit 1998-99. The Associated Press, shkruan se Ramush Haradinaj deklaroi se kishte rënë dakord të intervistohej në Dhomën e Posaçme të Kosovës dhe Prokurorinë Speciale […]

TË FUNDIT

Akreditimi
 

Universitetet e diskredituara edhe para humbjes së akreditimit

Mes grindjesh ndërmjet zyrtarëve qeveritarë në njërën anë, ekspertëve të arsimit dhe opozitës nga ana tjetër, Prishtina Insight paraqet një pasqyrë të çështjeve që prekin tri institucionet arsimore të cilat humbën akreditimin e tyre këtë javë.  Në korrik të vitit 2014, në prag të zgjedhjeve pa rezultat të muajit paraprak, kryeministri i atëhershëm i Kosovës, […]

Agjencia e Kosovës për Akreditim
 

Ekspertët ndërkombëtarë: Universiteti i Prizrenit nuk e di numrin e studentëve

Ekspertët ndërkombëtar të angazhuar nga Agjencia e Kosovës për Akreditim(AKA), për vlerësimin e Universitetit të Prizrenit “Ukshin Hoti”, rekomanduan që ky universitet publik të mos marrë akreditim institucional, për shkak të mos përmbushjes së standardeve. Ekipi i Ekspertëve(EE) gjetën se UPZ nuk e kishte të qartë numrin e studentëve të regjistruar në këtë universitet dhe […]

konkursi nga MAShT
 

DKA-të kundërshtojnë konkursin e MAShT për psikologë dhe pedagogë

Një konkurs i hapur nga MAShT për pranimin e psikologëve dhe pedagogëve ka nxitur pakënaqësi dhe akuza ndaj këtij institucioni për tejkalimi kompetencash. Asnjë nga Drejtoritë e Arsimit e Komunave të Kosovës nuk e kanë mirërpritur konkursin e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë për angazhimin e disa psikologëve dhe pedagogëve. MAShT e kishte shpallur […]

“Z-Mobile”
 

Plani i Z Mobile për konkurrencë ndaj ‘Vala-s’ dhe ‘IPKO-s’

Z Mobile që  ka funksionuar si operator virtual i Telekomit të Kosovës, përkatësisht telefonisë ‘Vala’, po planifikon të vazhdojë funksionimin në treg si operator i pavarur. Në këtë kohë kompania Dardafone.net (Z Mobile), me pronar Blerim Devollin, është në negociata për ndërprerjen e kontratës 10 vjeçare me ndërmarrjen publike e cila i ka borxh mbi […]

marrëdhëniet shba-turqi
 

Përshkallëzohen marrëdhëniet ShBA-Turqi

Marrëdhëniet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Turqisë janë përkeqësuar me vendimin e kësaj të fundit për blerjen e një sistemit të ri raketor. Turqia ka filluar pranimin e një sistemi të sofistikuar raketor të ri të mbrojtjes ajrore, të quajtur S-400, nga Rusia, sistem ky të cilin Uashingtoni e konsideron si një kërcënim […]

Parku Arkeologjik
 

Parku Arkeologjik “Ulpiana”, një thesar antik brenda Kosovës

Dëshmi të jetesës antike ilire e  romake shtrihen në një zonë të thatë afër kryeqytetit të Kosovës. Parku i parë dhe i vetëm arkeologjik në Kosovë , i quajtur ‘Ulpiana’, është themeluar në vitin 2016 dhe  gjendet vetëm 12 kilometra larg Prishtinës. Ky park i cili dikur ka qenë qytet me emrin Ulpiana, sipas arkeologëve  […]

Tash

NA NDIQNI

Pacolli lavdëron gjestin e Haradinajt

by Doruntina Baliu
NA NDIQNI

Send this to a friend