// E enjte ORA 20:20

3,468

16 Shkurt 2018

Trashëgimia e Luftës në Rrezik

Jeta në Kosovë

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetoi debatin rreth gjendjes së memorialëve të luftës së fundit në Kosovë, me theks të veçantë për gjendjen e memorialit të Jasharajve në Prekaz.

Debati vjen në ditët kur u dha alarmi se Kullat e Jasharajve, simbol i rezistencës së UÇK-së, është para shkatërrimit për shkak të moskonservimit të saj nga ana e institucioneve.

Qytetarë, ekspertë dhe përfaqësues të institucioneve flasin rreth gjendjes reale të trashëgimisë kulturore dhe punën që është bërë për t’i ruajtur monumentet si Kullat e Jasharajve.

Në debat flasin Idriz Blakaj, Drejtor i Agjensionit për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës; Enver Hoti, deputet, Florina Jerliu, arkitekte dhe Jusuf Thaçi, aktivist i shoqërisë civile i cili ngriti zërin ditëve të fundit për gjendjen e këtij memoriali.

NDËRLIDHUR

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

vërshimet në suharekë
 

Muharremaj: Uji i pijes në Suharekë, i ndotur dhe me bakterie

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se uji i pijes në Suharekë pas vërshimeve është ndotur dhe është me bakterie. “Pas kërkesës së Drejtorisë së Shëndetësisë drejtuar Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, për analiza të ujit të pijes tek zonat e prekura nga vërshimet,  ka dalë se rezultati i ujit për përdorim […]

TË FUNDIT

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj e quan ‘pishpirik’ prokurorin e dorëhequr Elez Blakaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të prokurorit të dorëhequr, Elez Blakaj, i cili kishte hetuar listën e fryrë të veteranëve të luftës së UÇK-së. Në një intervistë për KTV-në, Haradinaj e ka quajtur hajn dhe pishpirik prokurorin Elez Blakaj. Sipas Haradinajt, Elez Blakaj nuk mund ta vlerësojë numrin e veteranëve […]

Tash

NA NDIQNI

Vidhet një veturë në Kamenicë

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend