// E enjte ORA 20:20

0

2 Korrik 2009

TC Kosova e Re

Dhandrri i Kosovës

Dhandrri i Kosovës

NDËRLIDHUR

Policia
 

Prishtinë: I mituri e ther me thikë një person

Të dielën rreth orës 23:30 në rrugën “Aziz Zhilivoda” në Prishtinë një i mitur ka therur me thikë një person. Sipas njoftimit të policisë, i mitur pas një mosmarrëveshje e kishte goditur me thikë viktimën të cilit i kishte shkaktuar lëndime trupore. Policia ka njoftuar se viktima ka pranuar tretman mjekësor. Ndërsa, i dyshuari pas […]

MPB
 

Bejtush Gashi ia dorëzoi detyrën Ekrem Mustafës

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka dorëzuar detyrën e Ministrit të Punëve të Brendshme, tashmë të emëruarit të ri në këtë detyrë, Ekrem Mustafa. MPB tha përmes një komunikate se gjatë ceremonisë së pranim-dorëzimit, të dy bashkëbiseduesit diskutuan për punën dhe çështjet kryesore që kanë të bëjnë me Ministrinë e Punëve të […]

Barazia Gjinore
 

Pesë komuna paditen për mos respektim të barazië gjinore

Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal përmes Ministrisë së Drejtësisë ka paditur pesë komuna të Kosovës, për arsye se nuk ka respektuar urdhërat e Ministrisë së Administrimit dhe Pushtetit Lokal, gjatë procedurës së emërimit të anëtarëve të Komitetit për  Politikë dhe Financa. Prishtina, Vushtrria, Dragashi, Malisheva dhe Deçani janë komunat e paditura për shkak të […]

botë
 

Edhe Australia mund ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Australia do të shqyrtojë njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosjen e ambasadës së saj atje, tha kryeministri australian, Scott Morrison. Nëse ndodh, ky veprim do të pasonte politikën e ngjashme të SHBA-së, e cila ka shkaktuar kritika në nivel ndërkombëtar, vitin e kaluar. Morrison tha se Australia mbetet e angazhuar për një […]

lajm
 

Vulin dënon deklaratën e ambasadorit amerikan për Kosovën

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, e dënoi deklaratën e ambasadorit amerikan në Beograd, Kyle Scott, i cili e quajti Kosovën shtet sovran. Vulin tha se Scott “ka harruar se Serbia nuk është koloni” dhe se “nuk mund të shkelë dinjitetin e saj”. Të hënën, Scott, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në një […]

TË FUNDIT

Policia
 

Prishtinë: I mituri e ther me thikë një person

Të dielën rreth orës 23:30 në rrugën “Aziz Zhilivoda” në Prishtinë një i mitur ka therur me thikë një person. Sipas njoftimit të policisë, i mitur pas një mosmarrëveshje e kishte goditur me thikë viktimën të cilit i kishte shkaktuar lëndime trupore. Policia ka njoftuar se viktima ka pranuar tretman mjekësor. Ndërsa, i dyshuari pas […]

MPB
 

Bejtush Gashi ia dorëzoi detyrën Ekrem Mustafës

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka dorëzuar detyrën e Ministrit të Punëve të Brendshme, tashmë të emëruarit të ri në këtë detyrë, Ekrem Mustafa. MPB tha përmes një komunikate se gjatë ceremonisë së pranim-dorëzimit, të dy bashkëbiseduesit diskutuan për punën dhe çështjet kryesore që kanë të bëjnë me Ministrinë e Punëve të […]

Barazia Gjinore
 

Pesë komuna paditen për mos respektim të barazië gjinore

Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal përmes Ministrisë së Drejtësisë ka paditur pesë komuna të Kosovës, për arsye se nuk ka respektuar urdhërat e Ministrisë së Administrimit dhe Pushtetit Lokal, gjatë procedurës së emërimit të anëtarëve të Komitetit për  Politikë dhe Financa. Prishtina, Vushtrria, Dragashi, Malisheva dhe Deçani janë komunat e paditura për shkak të […]

botë
 

Edhe Australia mund ta njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Australia do të shqyrtojë njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit dhe zhvendosjen e ambasadës së saj atje, tha kryeministri australian, Scott Morrison. Nëse ndodh, ky veprim do të pasonte politikën e ngjashme të SHBA-së, e cila ka shkaktuar kritika në nivel ndërkombëtar, vitin e kaluar. Morrison tha se Australia mbetet e angazhuar për një […]

trafiku urban
 

Shpend Ahmeti kërkon nga kompanitë e transportit urban të mos protestojnë

Kryetari i komunës së Prishtinës. Shpend Ahmeti ka reaguar pas protestave që po përsëriten nga kompanitë e autobusëve lokalë. Ankesat e tyre, sipas Ahmetit, janë mungesa e qytetarëve në përdorimin e transportit të ofruar nga ta sepse udhëtarët po e përdorin transportin publik të ofruar nga komuna e Prishtinës. “Ankesa kryesore është që kemi ndërhy […]

Tash

NA NDIQNI

Pesë komuna paditen për mos respektim të barazië gjinore

by Doruntina Baliu
NA NDIQNI

Send this to a friend