// E enjte ORA 20:20

0

22 Nëntor 2018

Taksa 100 % për Serbinë

Jeta në Kosovë

Taksa doganore për mallrat e Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës për 100 për qind u diskutua në emisionin ‘Jeta në Kosovë’.

Ekspertë, prodhues e qeveritarë kanë folur lidhur me pasojat e kësaj takse dhe presionet që mund të bëhen për ta larguar atë.

A do të ketë rritje të çmimeve pas kësaj mase  dhe si do të ndihmohen prodhuesit vendorë për t’i dalë ballë kërkesave në treg?

Pjesëmarrësit në debat lidhur me këtë temë janë  Valon Canhasi, Hallakate.com (ekspert për marketing online, prezencën online) , Sylejman Neziri, Plus market (pronar i marketit pa prodhime të Serbisë në Ferizaj),  Jeta Krasniqi, Instituti Demokratik i Kosovës (Menaxhere e Projekteve të rolit të Kuvendit në mbikqyrjen e qeverisë për dialogun Kosovë-Serbi) dhe  Gazmend Abrashi, Qeveria e Kosovës (koordinator i Kosovës për Iniciativën e Fqinjësisë së Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’, transmetohet çdo të enjte në RTK nga ora 20:15 dhe repriza të premten në mesditë.

Në linkun e mëposhtëm e gjeni të plotë emisionin:

.

 

NDËRLIDHUR

ushtria
 

Seanca për formimin e ushtrisë nesër në orën 10

Seanca plenare e Kuvendit të Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcën e Armatosur të Kosovës do të mbahet nesër në ora 10:00. Sipas një njoftimi nga Kuvendi në rend dite do të jetë shqyrtimi i këtyre tri projektligjeve: 1. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, 2. Shqyrtimi […]

Malishevë
 

Largohen dy deponi ilegale të mbeturinave inerte në Malishevë

Në kuadër të aksionit nacional ‘Ta pastrojmë Kosovën’, Komuna e Malishevës, përkatësisht Drejtoria e Shërbimeve Publike, në fshatrat Drenoc dhe Carrallukë, ka larguar dy pika ilegale të mbeturinave inerte. Sipas koordinatorit komunal Naser Morina, ky aksion është realizuar në bashkëpunim me ndërmarrjen ndërtimore ‘Burimi’, e cila me makinerinë e vet, ka bërë largimin e mbeturinave […]

Arrestimi
 

FSK-ja konfirmon arrestimin e qytetarit serb

Një burrë i komunitetit serb është arrestuar nga policia e FSK-së pasi kishte hyrë në parkingun e Ministrisë së FSK-së i paautorizuar. Kështu konfirmoi për KALLXO.com, Ibrahim Shala, drejtor i Departamentit për Marrëdhënie me Publikun në Ministrinë e FSK-së. Sipas Shalës dyshimet e para tregojnë se personi në fjalë i pa informuar ka hyrë me […]

Aksidenti
 

Aktakuzë për shoferin e autobusit për rrezikim të  23 personave 

Shoferi i autobusit që ishte përfshirë në një aksident trafiku në maj të këtij viti, po akuzohet për rrezikim të trafikut publik. Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur aktakuzë kundër S.K., për veprën penale “Rrezikimi i trafikut publik”. Sipas aktakuzës, i pandehuri S. K., më datën 5 maj të viti 2018, në rrugën Istog-Novosellë, tek […]

Amerika
 

Pas Prishtinës, edhe Mitrovica stoliset me flamuj të Amerikës

Komuna e Mitrovicës ka njoftuar se në pjesë të ndryshme të qytetit kanë vendosur flamujt të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Sipas njoftimit, flamujt janë vendosur si shenjë falënderimi për të treguar përkrahjen që ka dhënë vazhdimisht SHBA-ja, për formimin e Ushtrisë së Kosovës, një ditë para votimit për krijimin e saj. “Mbështetjen më të madhe […]

padia per paga
 

Mësimdhënësja padit Komunën e udhëhequr nga Agim Bahtiri

Kosovare Hoti e ka paditur Komunën e Mitrovicës për pagesën e pagave mujore. Sipas padisë Kosovare Hoti kishte nënshkruar një kontratë pune për mësimdhënëse dhe kishte pasur statusin e të punësuares së përhershme. Në bazë të kësaj kontrate bruto paga mujore kishte qenë 405,00 euro për 15 orë mësimi në javë. Mirëpo, paditësja nuk ka […]

TË FUNDIT

ushtria
 

Seanca për formimin e ushtrisë nesër në orën 10

Seanca plenare e Kuvendit të Kosovës për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcën e Armatosur të Kosovës do të mbahet nesër në ora 10:00. Sipas një njoftimi nga Kuvendi në rend dite do të jetë shqyrtimi i këtyre tri projektligjeve: 1. Shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, 2. Shqyrtimi […]

Malishevë
 

Largohen dy deponi ilegale të mbeturinave inerte në Malishevë

Në kuadër të aksionit nacional ‘Ta pastrojmë Kosovën’, Komuna e Malishevës, përkatësisht Drejtoria e Shërbimeve Publike, në fshatrat Drenoc dhe Carrallukë, ka larguar dy pika ilegale të mbeturinave inerte. Sipas koordinatorit komunal Naser Morina, ky aksion është realizuar në bashkëpunim me ndërmarrjen ndërtimore ‘Burimi’, e cila me makinerinë e vet, ka bërë largimin e mbeturinave […]

Arrestimi
 

FSK-ja konfirmon arrestimin e qytetarit serb

Një burrë i komunitetit serb është arrestuar nga policia e FSK-së pasi kishte hyrë në parkingun e Ministrisë së FSK-së i paautorizuar. Kështu konfirmoi për KALLXO.com, Ibrahim Shala, drejtor i Departamentit për Marrëdhënie me Publikun në Ministrinë e FSK-së. Sipas Shalës dyshimet e para tregojnë se personi në fjalë i pa informuar ka hyrë me […]

Aksidenti
 

Aktakuzë për shoferin e autobusit për rrezikim të  23 personave 

Shoferi i autobusit që ishte përfshirë në një aksident trafiku në maj të këtij viti, po akuzohet për rrezikim të trafikut publik. Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur aktakuzë kundër S.K., për veprën penale “Rrezikimi i trafikut publik”. Sipas aktakuzës, i pandehuri S. K., më datën 5 maj të viti 2018, në rrugën Istog-Novosellë, tek […]

Amerika
 

Pas Prishtinës, edhe Mitrovica stoliset me flamuj të Amerikës

Komuna e Mitrovicës ka njoftuar se në pjesë të ndryshme të qytetit kanë vendosur flamujt të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Sipas njoftimit, flamujt janë vendosur si shenjë falënderimi për të treguar përkrahjen që ka dhënë vazhdimisht SHBA-ja, për formimin e Ushtrisë së Kosovës, një ditë para votimit për krijimin e saj. “Mbështetjen më të madhe […]

arrestim
 

Arrestohen dy serbë në parkingun e Ministrisë së FSK-së

Dy persona të nacionalitetit serb janë arrestuar gjatë ditës së sotme në parkingun e objektit të Ministrisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës. KALLXO.com mëson se ata kanë qenë në një veturë me targa të Beogradit dhe kanë pretenduar se kanë humbur rrugën dhe janë duke e kërkuar ndërtesën e Postës. Policia dhe FSK nuk […]

Tash

NA NDIQNI

Aktakuzë për shoferin e autobusit për rrezikim të  23 personave 

by Doruntina Baliu
NA NDIQNI

Send this to a friend