// E enjte ORA 20:20

0

28 Shtator 2018

Politikë me Protesta

Protesta

Organizimi i protestave dhe efekti i tyre ishte tema e diskutimit për emisionin e sotëm ‘Jeta në Kosovë’.

Në prag të protestës së thirrur nga Lëvizja  Vetëvendosje për të shtunën, partitë në pushtet dhe në opozitë folën për protestën si mjet demokratik dhe domethënien e saj në Kosovë, ndër vite.

Përfaqësues nga opozita flasin për atë se pritet të zhvillohet protesta e 29 shtatorit.

Ndërkaq përfaqësues të shoqërisë civile flasin mbi motivet e një proteste të suksesshme.

Përballë Jeta Xharrës për këtë temë diskutojnë Lutfi Haziri nga Lidhja Demorkatike e Kosovës, Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëvendosje, Bilall Sherifi nga NISMA Socialdemokrate dhe Haki Abazi , analist.

Emisioni “Jeta në Kosovë” transmetohet çdo të enjte në RTK në orën 20:15 dhe repriza të premten në mesditë.

 

NDËRLIDHUR

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Jam shokuar nga deklaratat e Veselit në ShBA

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar deklaratat e partnerit të koalicionit nga PDK, Kadri Veselit i cili kishte deklaruar se kreu i ekzekutivit po sillet me ShBA-në sikur me Serbinë. “S’më ka ardhë mirë për komentet e Veselit. Me shku në Amerikë dhe me i ra kolegut tënd në atë mënyrë. Kam […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Nesër do të udhëtoj për në Hagë

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, pritet që nesër të udhëtojë për në Hagë për t’u intervistuar si i dyshuar nga Gjykata Speciale. Këtë e ka konfirmuar vetë Haradinaj në një intervistë në televizionin T7. “Nuk mendoj që kam nevojë për avokat, mendoj që jam i pafajshëm, ndoshta duhet të kem një këshilltar ligjor”, […]

fajdetë
 

Rriten fajdetë në rajonin e Prizrenit, për 24 mijë euro ia kërkon 64 mijë

Gjykata e Prizrenit ka vendosur rreth kërkesës së Prokurorisë për paraburgim ndaj personit R.B. nga Sllapuzhani i Suharekës, i arrestuar nën dyshimin për fajde dhe detyrim. Prokuroria kishte kërkuar masën e paraburgimit dhe Gjykata e ka miratuar këtë masë. Sipas njoftimit të Gjykatës, masa e paraburgimit do të llogaritet prej datës së arrestimit, 18.07.2019 dhe […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Nuk synojmë koalicion me PDK, LDK dhe Vetëvendosjen

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mohuar mundësinë e ndonjë koalicioni parazgjedhor me PDK-në, LDK-në si dhe Lëvizjen Vetëvendosje, përderisa deklaroi se partnerë tradicionalë të AAK-së janë Nisma Socialdemokrate, PSD dhe AKR. “ Do të ketë zgjedhje tani, në afatet kohore, ashtu është edhe dinamika dhe çdo gjë. Do të jemi në koalicion […]

TË FUNDIT

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Jam shokuar nga deklaratat e Veselit në ShBA

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar deklaratat e partnerit të koalicionit nga PDK, Kadri Veselit i cili kishte deklaruar se kreu i ekzekutivit po sillet me ShBA-në sikur me Serbinë. “S’më ka ardhë mirë për komentet e Veselit. Me shku në Amerikë dhe me i ra kolegut tënd në atë mënyrë. Kam […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj: Nesër do të udhëtoj për në Hagë

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj, pritet që nesër të udhëtojë për në Hagë për t’u intervistuar si i dyshuar nga Gjykata Speciale. Këtë e ka konfirmuar vetë Haradinaj në një intervistë në televizionin T7. “Nuk mendoj që kam nevojë për avokat, mendoj që jam i pafajshëm, ndoshta duhet të kem një këshilltar ligjor”, […]

fajdetë
 

Rriten fajdetë në rajonin e Prizrenit, për 24 mijë euro ia kërkon 64 mijë

Gjykata e Prizrenit ka vendosur rreth kërkesës së Prokurorisë për paraburgim ndaj personit R.B. nga Sllapuzhani i Suharekës, i arrestuar nën dyshimin për fajde dhe detyrim. Prokuroria kishte kërkuar masën e paraburgimit dhe Gjykata e ka miratuar këtë masë. Sipas njoftimit të Gjykatës, masa e paraburgimit do të llogaritet prej datës së arrestimit, 18.07.2019 dhe […]

Krimet e Luftës
 

Gjykata vendos për të dyshuarin për krime lufte Goran Stanishiq

Gjykata e Prishtinës ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji për të dyshuarin për krime lufte, Goran Stanishiq. Sot është mbajtur seanca, e mbyllur për publikun, për të vendosur lidhur me masën e sigurisë. Kërkesa për caktimin e paraburgimit ishte parashtruar nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës. Goran Stanishiq ishte arrestuar […]

Tash

NA NDIQNI

Haradinaj: Nesër do të udhëtoj për në Hagë

by Arta Sopi
NA NDIQNI

Send this to a friend