// E enjte ORA 20:20

0

20 Dhjetor 2018

Paditen 5 komuna që diskriminojnë gratë

Jeta në Kosovë

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ këtë javë transmetoi tryezën për përfaqësimin gjinor në nivelin lokal.

Përfaqësues të komunave dhe institucioneve qëndrore diskutuan mbi barazinë gjinore në komuna.

Gjithashtu nga Ministria e Adminstrimit të Pushtetit Lokal u dhanë detaje pse u paditën 5 komuna për shkelje të Ligjit për Barazi Gjinore.

Diskutuesit folën edhe për mënyra të tjera të shtyrjes së zbatimit të këtij ligji në nivelin lokal.

Pjesëmarrës në debat ishin Rozafa Ukimeraj, Sekretare e Përgjithshme në Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal ,Edi Gusia, Agjencia për Barazi Gjinore – Hilmi Jashari, Avokati i Popullit – Kilian Wahl, Zëvendës amabasadori i OSBE-së në Kosovë ,Miranda Jolecour, Përfaqësuese nga Ambasada Amerikane/USAID., Ardian Gjini, Kryetar i Komunës së Gjakovës ,Qëndron Kastrati, Kryetar i Komunës së Kamenicës , Naim Ismajli, Kryetar i Komunës së Shtimes ,Kristina Gashi-Bytyqi, Kryesuese e Kuvendit të Komunës së Ferizajt , Blerta Iberdemaj, monitoruese e komunave, BIRN.

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’, transmetohet në RTK, çdo të enjte në orën 20:15 dhe repriza të premten në mesditë.

https://www.youtube.com/watch?v=c01yIdbukHc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1MSl-TzT7mdQZsXxZqClR7-utF1LsnzwhrKL70DdTDe0RVroEHjIbh5d8

NDËRLIDHUR

universiteti i prishinës
 

UP ofron punë praktike me pagesë për studentë

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina“ përmes një thirrje publike ka ftuar studentët e saj që të aplikojnë për punë praktike në njësi akademike dhe administratë qendrore të UP-së. Në njoftimin e universitetit thuhet se studentët do të jenë të angazhuar me orar fleksibil në koordinim me mbikëqyrësin e njësisë përkatëse akademike apo administratës qendrore dhe […]

Aksident
 

Shoqërohet në polici shoferi që goditi për vdekje këmbësoren

Policia e Kosovës tha se e ka arrestuar ngasësin e veturës i cili goditi për vdekje një këmbësore në rrugën nacionale Prishtinë- Ferizaj sot në mbrëmje. Më herët KALLXO.com raportoi se një 37 vjeçare vdiq pasi u godit nga një veturë në këtë rrugë. Vetura godet për vdekje këmbësoren 37 vjeçare “Rreth orës 17:30 kemi […]

kontabanda ne veri
 

(Video) Rrjetet shqiptaro-serbe të kontrabandës në Zubin Potok

Sonte në emisionin “Drejtësia në Kosovë” transmetohet pjesa e dytë e hulumtimit gjashtëmujor për lidhjet e kontrabandës me policinë në Leposaviq e Zubin Potok. Hulumtimi i sotëm sjell pamje ekskluzive të transportit të mallrave nga Serbia për në Kosovë nëpër rrugët ilegale. Ekipi ka filmuar ekskluzivisht pamje nga kamionët e mbushur me kontrabandë të cilët […]

Policia e Kosoves
 

Vetura godet për vdekje këmbësoren 37 vjeçare

Një person rreth moshës 37 vjeçare ka mbetur i vdekur pasi është goditur nga një veturë në rrugën nacionale Prishtinë- Ferizaj. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar komandanti i trafikut për rajonin e Prishtinës, Majori policor, Milaim Fejzullahu. “Një aksident ka ndodhur në fshatin Llugaxhi në rrugën nacionale Prishtinë-Ferizaj. Një veturë ka goditur një këmbësore […]

TË FUNDIT

universiteti i prishinës
 

UP ofron punë praktike me pagesë për studentë

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina“ përmes një thirrje publike ka ftuar studentët e saj që të aplikojnë për punë praktike në njësi akademike dhe administratë qendrore të UP-së. Në njoftimin e universitetit thuhet se studentët do të jenë të angazhuar me orar fleksibil në koordinim me mbikëqyrësin e njësisë përkatëse akademike apo administratës qendrore dhe […]

Aksident
 

Shoqërohet në polici shoferi që goditi për vdekje këmbësoren

Policia e Kosovës tha se e ka arrestuar ngasësin e veturës i cili goditi për vdekje një këmbësore në rrugën nacionale Prishtinë- Ferizaj sot në mbrëmje. Më herët KALLXO.com raportoi se një 37 vjeçare vdiq pasi u godit nga një veturë në këtë rrugë. Vetura godet për vdekje këmbësoren 37 vjeçare “Rreth orës 17:30 kemi […]

kontabanda ne veri
 

(Video) Rrjetet shqiptaro-serbe të kontrabandës në Zubin Potok

Sonte në emisionin “Drejtësia në Kosovë” transmetohet pjesa e dytë e hulumtimit gjashtëmujor për lidhjet e kontrabandës me policinë në Leposaviq e Zubin Potok. Hulumtimi i sotëm sjell pamje ekskluzive të transportit të mallrave nga Serbia për në Kosovë nëpër rrugët ilegale. Ekipi ka filmuar ekskluzivisht pamje nga kamionët e mbushur me kontrabandë të cilët […]

lajm
 

Tentim vrasje ne Klinë

Një rast i tentim vrasjes ka ndodhur sot pasdite në Klinë. Prokuroria Themelore në Pejë tha sot se rreth orës 15:30, prokurorja kujdestare është njoftuar për një rast që ka ndodhur në një fshat të Klinës i cilësuar si vrasje ne tentativë, raporton KALLXO.com. Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore të Pejës, Shkodran Nikçi, tha se për […]

Tash

NA NDIQNI

Mishi i prishur në Pejë; lopa vuante nga sëmundja e pashërueshme

by Kastriot Berisha
NA NDIQNI

Send this to a friend