// E enjte ORA 20:20

665

12 Janar 2018

Ndotja e Ajrit dhe Shëndeti Publik

shendeti publik

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ mbrëmë u transmetua konferenca e gjashtë e Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) lidhur me mbrojtjen e Shëndetit Publik.

Në konferencën e moderuar nga Jeta Xharra, flasin panelistë nga shoqëria civile dhe institucionet e përfshirë në mbrojtjen e shëndetit publik nga ndotja e ambientit.

Në këtë emision mund ta ndiqni prezantimin e hulumtimeve shkencore lidhur me rrezikshmërinë e jetës së kosovarëve nga niveli i ndotjes.

Rreth kësaj teme diskutojnë edhe Ministrja e Mjedisit, Përfaqësuesja e Institutit të Shëndetit Publik dhe përfaqësues të Komunës së Obiliqit.

NDËRLIDHUR

 

President, pozitë e opozitë – të bashkuar drejt krizës

Institucionet e Kosovës janë duke zhytur në një krizë të thellë institucionale, nga e cila vështirë se mund të dalin për një kohë të gjatë. Kështu thonë njohësit e zhvillimeve politike dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare. Naim Rashiti, drejtor i Grupit Ballkanik për Politika në Kosovë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson se […]

abelard tahiri
 

Ministri Tahiri kërkon mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është takuar me homologen gjermane, Katarina Barley. Sipas një njoftimi të Ministrisë, gjatë këtij takimi ministri Tahiri e ka njoftuar ministren gjermane të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorëve me angazhimin e institucioneve të Kosovës në përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane, reformat në drejtësinë penale, […]

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës
 

Listat e veteranëve, AGK kritikon mediat për publikimin e të dhënave personale

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar rreth publikimit, ditëve të fundit, të listave me emrat e personave që pretendohet se janë veteranë të rrejshëm. Në një reagim, AGK shpreh shqetësim për publikimin e të dhënave personale të këtyre qytetarëve në media. “Kjo formë e raportimit, është shkelje e të drejtave të njeriut, Kodit Etik […]

TË FUNDIT

 

President, pozitë e opozitë – të bashkuar drejt krizës

Institucionet e Kosovës janë duke zhytur në një krizë të thellë institucionale, nga e cila vështirë se mund të dalin për një kohë të gjatë. Kështu thonë njohësit e zhvillimeve politike dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare. Naim Rashiti, drejtor i Grupit Ballkanik për Politika në Kosovë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson se […]

abelard tahiri
 

Ministri Tahiri kërkon mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është takuar me homologen gjermane, Katarina Barley. Sipas një njoftimi të Ministrisë, gjatë këtij takimi ministri Tahiri e ka njoftuar ministren gjermane të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorëve me angazhimin e institucioneve të Kosovës në përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane, reformat në drejtësinë penale, […]

Sami Salihu
 

QKUK jep detaje për largimin nga puna të mjekut

Largimi nga puna i kirurgut maksilofacial Sami Salihut ka ngritur reagim, pasi që një numër i kolegëve të tij kanë vlerësuar se një profesionist si ai nuk duhet t’i mungojë Klinikës. Por në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës thuhet se mungesat e doktor Salihut kanë qenë të panumërta. Alban Janova, kryetar i komisionit disiplinor në […]

lajm
 

Vdes rapsodi Hashim Shala, kryeministri ngushëllon familjen

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shprehur ngushëllimet e tij në rastin e vdekjes së rapsodit shqiptar, Hashim Shala. Përmes një postimi, Haradinaj ka thënë se rapsodët ishin rrëfyesit më të mirë të historisë e krenarisë shqiptare. “Shqiptarëve iu ka pri kënga nëpër kohë të vështira, kurse rapsodët ishin rrëfyesit më të mirë të historisë […]

Tash

NA NDIQNI

Mustafa: Për LDK-në – e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend