// E enjte ORA 20:20

0

7 Shtator 2018

‘Loja me Kufi: Luftë apo Zgjidhje në Ballkan?

Jeta në Kosovë

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’, transmetoi pikëpamjet shqiptare, serbe e ndërkombëtare mbi idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë.

Liderët e partive politike në pozitë dhe opozitë dhanë qëndrimet e tyre lidhur me çështjen e kufijve dhe dialogun final me Serbinë në një tryezë të përbashkët.

Në fillimin e edicionit të ri u transmetua intervista ekskluzive me Daniel Serwer, analistin amerikan i cili flet mbi idenë e Presidentit Hashim Thaçi për një marrëveshje finale me Serbinë.

Analisti nga Beogradi Dragomir Angjellkoviq foli për gjasat reale që pala serbe do të pranonte dhënien e Preshevës, Medvegjës e Bujanovcit Kosovës.

Në tryezën e organizuar nga ‘Jeta në Kosovë’, flasin: Albin Kurti, Avdullah Hoti, Enver Hoxhaj, Daut Haradinaj, Shaip Kamberi, Nenad Rashiq e përfaqësues të shoqërisë civile.

Emisionin “Jeta në Kosovë”  transmetohet çdo të enjte në RTK në orën 20:15  dhe repriza të premten në mesditë.

NDËRLIDHUR

parashikimi i motit
 

Nesër e pasnesër temperaturat minimale nën 0 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që do të mbajë në vendin tonë dy ditët e ardhshme. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët, ndërsa të enjten pritet që të mbajë mot kryesisht me diell. “Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 […]

Taksa 100 %
 

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

Injorimi i thirrjeve ndërkombëtare për pezullimin e taksës doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, mund t’i sjellë pasoja Kosovës në planin e jashtëm dhe të brendshëm, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë. Sipas tyre, Kosova mund të humbë, tash për tash, mbështetjen ndërkombëtare në përshpejtimin e procesit të transformimit të Forcës […]

13 vjeçari
 

Gjendet i varur një 13 vjeçar në Ferizaj

Një 13 vjeçar është gjetur i varur sot në Ferizaj. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë Rajonale së Ferizajt, Agim Gashi. “Sot rreth orës 18:00 Policia është informuar se një 13 vjeçar është gjetur i varur në një stallë. Viktima është dërguar në Spitalin e Ferizajt, ku edhe është konstatuar vdekja […]

Sylejman Selimi
 

Sylejman Selimi: Thaçi të pensionohet pasi ta përfundojë mandatin

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlimtare të Kosovës (UÇK), tani këshilltar i kryeministrit Haradinaj, Sylejman Selimi, u shpreh se presidenti i vendit, Hashim Thaçi, pasi të përfundojë mandatin e tij duhet të pensionohet. Selimi gjatë një debati në RTV Dukagjini tha se Thaçi ka lëvizur nëpër të gjitha postet dhe nuk ka më arsye që të vazhdojë më. […]

TË FUNDIT

parashikimi i motit
 

Nesër e pasnesër temperaturat minimale nën 0 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që do të mbajë në vendin tonë dy ditët e ardhshme. Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët, ndërsa të enjten pritet që të mbajë mot kryesisht me diell. “Të mërkurën do të mbajë mot kryesisht i vranët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -2 […]

Taksa 100 %
 

A po i fsheh politika pasojat e taksës?

Injorimi i thirrjeve ndërkombëtare për pezullimin e taksës doganore ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, mund t’i sjellë pasoja Kosovës në planin e jashtëm dhe të brendshëm, thonë njohësit e zhvillimeve politike në Prishtinë. Sipas tyre, Kosova mund të humbë, tash për tash, mbështetjen ndërkombëtare në përshpejtimin e procesit të transformimit të Forcës […]

13 vjeçari
 

Gjendet i varur një 13 vjeçar në Ferizaj

Një 13 vjeçar është gjetur i varur sot në Ferizaj. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësi i Policisë Rajonale së Ferizajt, Agim Gashi. “Sot rreth orës 18:00 Policia është informuar se një 13 vjeçar është gjetur i varur në një stallë. Viktima është dërguar në Spitalin e Ferizajt, ku edhe është konstatuar vdekja […]

Komuna e Prishtinës
 

Komuna e Prishtinës bëhet edhe me tri drejtoresha

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar se ka emëruar tri drejtoresha. Ahmeti përmes një postimi në ‘Facebook’ ka njoftuar se qeverisjes në Prishtinë i janëbashkuar; Medina Braha, drejtoreshë e Shërbimeve Publike, Blerta Basholli, drejtoreshë e Kulturës dhe Vasilika Zotaj, drejtoreshë e Administratës. I pari i Prishtinës shtoi se në Komunën e Prishtinës […]

Tash

NA NDIQNI

Gjykimi për vizat gjermane, të akuzuarit nuk pranojnë t’ua kthejnë paratë të mashtruarve

by Marcel Lekaj
NA NDIQNI

Send this to a friend