// E enjte ORA 20:20

0

9 Shkurt 2012

Jetë në Kosovë diskuton për situatat emergjente

Lamjet

Sonte, Jeta në Kosovë, transmeton debat për situatat emergjente në vendin tonë.

A dimë t’i menaxhojmë dhe përballojmë situatat e emergjencës në Kosovë, në kushte të tilla, çfarë i kemi përjetuar këtë javë?

Cilat janë masat që i kanë ndërmarrë komunat, e cilat qeveria qendrore?

Sa janë koordinuar institucionet tona ndërmjet vete për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve? Pse Prishtina tash e tre vjet, vazhdon të mbetet pa sistem alarmimi?

Për të diskutuar për këto tema, Jeta Xharra ka ftuar:

Agim Gashi – drejtor i Drejtorisë për shërbime publike në Komunën e Prishtinës;

Feim Salihu – kompania “Pastrimi”

Visar Rama – INPO

Ismet Ibishi – Ministria e Punëve të Brendshme dhe

Shemsi Veseli – deputet i PDK-së në Asamblenë e Prishtinës, dhe zëvendësministër i FSK-së.

BIRN gjithashtu transmeton intervistën me Dan Kamen nga Laboratori i Energjisë në Universitetin e Kalifornisë, cili flet për alternativat energjike në Kosovë.

NDËRLIDHUR

ushtria
 

Krasniqi: Formimi i ushtrisë, rrugëtim i gjatë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismas, Jakup Krasniqi në ditën e formimit të Ushtrisë së Kosovës ka thënë se rruga e formimit ishte e gjatë por e lavdishme. “Rruga ishte e gjatë, e vështirë dhe e lavdishme. Filli më i afërt i saj ishte 30 dhjetori i vitit 1991, kur Adem Jashari dhe Formacioni i […]

 

Aktakuzë për tentim vrasje në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren  ka ngritur aktakuzë kundër katër personave me iniciale  F.S., B.S., E.L., dhe E.XH., për shkak të veprës penale tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje. “Sipas aktakuzës, me datë 20.06.2018, rreth orës 23:55 min., në Prizren, të pandehurit F.S., B.S. dhe E.L., në cilësi të bashkëkryerësve, me dashje tentojnë ta privojnë nga […]

eksplozivi
 

Detaje për eksplozivin që u gjet afër Gazimestanit

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se eksplozivi i gjetur në afërsi të Gazimestanit ditën e djeshme kishte kishte një përbëje dy lloje të materialit shpërthyes. “Pas ekzaminimit është bërë deaktivizimi nga njësitet e specializuara të Policisë së Kosovës, si dhe, është konstatuar se sasia e eksplozivit ka qenë 28 kg e 11,5 […]

Mitrovicë
 

Serbët mbulojnë veriun me flamuj të Serbisë, në kohën kur Kuvendi votoi Ligjet për Ushtrinë e Kosovës – FOTO

Serbët në veri të Mitrovicës siç raporton gazetarja e KALLXO kanë vendosur flamuj të shtetit të Serbisë në ndërkohë që Kuvendi i Republikës së Kosovës është duke i votuar tri projektligjet që transformojnë FSK-në në Ushtri. Fotografitë e siguruara nga KALLXO.com shihet se sheshi ‘Car Llazar’ në veri të Mitrovicës është i mbuluar me flamuj […]

TË FUNDIT

ushtria
 

Krasniqi: Formimi i ushtrisë, rrugëtim i gjatë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismas, Jakup Krasniqi në ditën e formimit të Ushtrisë së Kosovës ka thënë se rruga e formimit ishte e gjatë por e lavdishme. “Rruga ishte e gjatë, e vështirë dhe e lavdishme. Filli më i afërt i saj ishte 30 dhjetori i vitit 1991, kur Adem Jashari dhe Formacioni i […]

 

Aktakuzë për tentim vrasje në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren  ka ngritur aktakuzë kundër katër personave me iniciale  F.S., B.S., E.L., dhe E.XH., për shkak të veprës penale tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje. “Sipas aktakuzës, me datë 20.06.2018, rreth orës 23:55 min., në Prizren, të pandehurit F.S., B.S. dhe E.L., në cilësi të bashkëkryerësve, me dashje tentojnë ta privojnë nga […]

eksplozivi
 

Detaje për eksplozivin që u gjet afër Gazimestanit

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se eksplozivi i gjetur në afërsi të Gazimestanit ditën e djeshme kishte kishte një përbëje dy lloje të materialit shpërthyes. “Pas ekzaminimit është bërë deaktivizimi nga njësitet e specializuara të Policisë së Kosovës, si dhe, është konstatuar se sasia e eksplozivit ka qenë 28 kg e 11,5 […]

ushtria
 

Miratohet Ligji  për Forcën e Sigurisë së Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka votuar në lexim të dytë edhe Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Me  107  vota për është miratuar ligji në fjalë. Miratimi i Ligjit për FSK-në vjen pas votimit të Ligjit për Ministrinë  e Mbrojtjes. Pas këtyre dy ligjeve deputetët do të votojnë edhe projektligjin e tretë, atë për Shërbim […]

Tash

NA NDIQNI

Edi Rama uron për Ushtrinë e Kosovës me fotografi të presidentit Hashim Thaçi

by Taulant Osmani
NA NDIQNI

Send this to a friend