// E enjte ORA 20:20

0

5 Shtator 2013

“Jeta në Kosovë” sonte drejtpërdrejt në RTK

Lajme

“Jeta në Kosovë” sonte drejtpërdrejt në RTK

Sonte drejtpërdrejt prej orës 20:00, “Jeta në Kosovë” transmeton emisionin ku diskutohet për mënyrën se sa përkrahen të rinjtë dhe sporti në vendin tonë.

Çfarë thotë Majlinda Kelmendi, kampione bote e Xhudos për këto çështje? Si duhet të popullarizohet sporti nëpër shkollat kosovare sipas trajnerit Driton Kuka?

A ka metoda tjera të përkrahjes së sportit në Kosovë dhe çka bëhet në këtë drejtim?

Për të diskutuar për këto tema, Jeta Xharra ka ftuar:
Majlinda Kelmendi – kampione bote në Xhudo; 
Ramë Buja- ministër i Arsimit;
Driton Kuka- trajner i Xhudos;
Erolld Belegu – kryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës.

BIRN-i gjithashtu ka intervistuar kryetaren e Federatës Kroate të Xhudos Sanda Corak, e cila tregon se si ka ndikuar Federata ta popullarizojë xhudon nëpër shkollat fillore dhe të mesme kroate.

NDËRLIDHUR

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Lumbardhi
 

Protestohet kundër ndërtimit të hidrocentralit në Lumbardh

Qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër ndërtimit të hidrocentralit mbi rrjedhën e lumit Lumbardh. Kjo është bërë e ditur përmes rrjetit social ‘Facebook’ ku është paralajmëruar protesta me moton “Mos ma prek Lumëbardhin”. Protesta është organizuar nga komuniteti lokal i Pejës, ndërsa do të mbahet në sheshin e Pejës, të hënën nga ora 12:00. […]

TË FUNDIT

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Balena
 

Islanda do të lejojë vrasjen e 2 mijë balenave brenda pesë viteve të ardhshme

Qeveria islandeze njoftoi se do të lejojë deri në 2,000 balena për t’u vrarë në pesë vitet e ardhshme, por që konservatorët thonë se është çnjerëzore, dhe se ka përfitime minimale ekonomike dhe sfidon ndalimin ndërkombëtar për vrasjen e balenave. Në një deklaratë, Ministria e Peshkimit dhe Bujqësisë të martën tha se maksimumi prej 209 […]

Tash

NA NDIQNI

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

by Xheneta Murtezaj
NA NDIQNI

Send this to a friend