// E enjte ORA 20:20

92

12 Mars 2015

Jeta në Kosovë Diskuton për Integrimin e Strukturave Paralele

Emisioni TEMA

Të enjten në “Jeta në Kosovë” do të transmetohet emisioni i radhës “Tema” ku do të diskutohet për aspektin e sigurisë, në veçanti për integrimin e strukturave të sigurisë që kanë funksionuar në kuadër të MUP-it serb si pjesëtarë të Policisë dhe si pjesëtarë të asaj që njihet si “Mbrojtja Civile”.

Përfaqësues nga shoqëria civile në Prishtinë e Beograd do të flasin për atë se sa janë të integruara këto struktura në organet e rendit dhe sigurisë të Kosovës?
Kush janë këto struktura? Çfarë funksionesh kanë dhe sa është numri i personave që kanë këto organizata?
A është arritur ndonjë marrëveshje në Bruksel për integrimin e tyre në Polici, Forcat e Sigurisë së Kosovës dhe organet tjera të sigurisë? Si po shkon integrimi i tyre?

Për të diskutuar për këto tema, Faik Ispahiu ka ftuar:

Florian Qehaja – drejtor, Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë;
Valdete Idrizi – aktiviste e Shoqërisë Civile – Mitrovicë;
Maja Bjelosh – hulumtuese, Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë;
Isidora Stakiq – hulumtuese, Qendra e Beogradit për Politika të Sigurisë.

“Jeta në Kosovë” këtë të enjte do të transmetohet nga ora 20:05.

 

NDËRLIDHUR

 

President, pozitë e opozitë – të bashkuar drejt krizës

Institucionet e Kosovës janë duke zhytur në një krizë të thellë institucionale, nga e cila vështirë se mund të dalin për një kohë të gjatë. Kështu thonë njohësit e zhvillimeve politike dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare. Naim Rashiti, drejtor i Grupit Ballkanik për Politika në Kosovë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson se […]

abelard tahiri
 

Ministri Tahiri kërkon mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është takuar me homologen gjermane, Katarina Barley. Sipas një njoftimi të Ministrisë, gjatë këtij takimi ministri Tahiri e ka njoftuar ministren gjermane të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorëve me angazhimin e institucioneve të Kosovës në përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane, reformat në drejtësinë penale, […]

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës
 

Listat e veteranëve, AGK kritikon mediat për publikimin e të dhënave personale

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës ka reaguar rreth publikimit, ditëve të fundit, të listave me emrat e personave që pretendohet se janë veteranë të rrejshëm. Në një reagim, AGK shpreh shqetësim për publikimin e të dhënave personale të këtyre qytetarëve në media. “Kjo formë e raportimit, është shkelje e të drejtave të njeriut, Kodit Etik […]

TË FUNDIT

 

President, pozitë e opozitë – të bashkuar drejt krizës

Institucionet e Kosovës janë duke zhytur në një krizë të thellë institucionale, nga e cila vështirë se mund të dalin për një kohë të gjatë. Kështu thonë njohësit e zhvillimeve politike dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare. Naim Rashiti, drejtor i Grupit Ballkanik për Politika në Kosovë, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson se […]

abelard tahiri
 

Ministri Tahiri kërkon mbështetjen e Gjermanisë për liberalizimin e vizave

Gjatë vizitës zyrtare në Gjermani, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri është takuar me homologen gjermane, Katarina Barley. Sipas një njoftimi të Ministrisë, gjatë këtij takimi ministri Tahiri e ka njoftuar ministren gjermane të Drejtësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorëve me angazhimin e institucioneve të Kosovës në përmbushjen e Agjendës së Reformave Evropiane, reformat në drejtësinë penale, […]

Sami Salihu
 

QKUK jep detaje për largimin nga puna të mjekut

Largimi nga puna i kirurgut maksilofacial Sami Salihut ka ngritur reagim, pasi që një numër i kolegëve të tij kanë vlerësuar se një profesionist si ai nuk duhet t’i mungojë Klinikës. Por në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës thuhet se mungesat e doktor Salihut kanë qenë të panumërta. Alban Janova, kryetar i komisionit disiplinor në […]

lajm
 

Vdes rapsodi Hashim Shala, kryeministri ngushëllon familjen

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka shprehur ngushëllimet e tij në rastin e vdekjes së rapsodit shqiptar, Hashim Shala. Përmes një postimi, Haradinaj ka thënë se rapsodët ishin rrëfyesit më të mirë të historisë e krenarisë shqiptare. “Shqiptarëve iu ka pri kënga nëpër kohë të vështira, kurse rapsodët ishin rrëfyesit më të mirë të historisë […]

Tash

NA NDIQNI

Mustafa: Për LDK-në – e papranueshme të shtrohet çështja e kufijve

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend