// E enjte ORA 20:20

272

12 Qershor 2015

‘Jeta në Kosovë’ Diskutoi për Testin e Maturës

Arsimi Parauniversitar

‘Jeta në Kosovë’ diskutoi për Testin e Maturës 2015. Si ka shkuar ky test dhe cilat janë të gjeturat kryesore? A ka dallime nga testi i vitit të kaluar? A ka pasur kopjime sivjet dhe ku ishin problemet kryesore? Çfarë synohet të arrihet me këtë test? Cili është qëllimi i testit të maturës?  Pse organizohet ai?

Përgjigjet në këto pyetje i dhanë mysafirët në debat te Muhamet Hajrullahu:

Azem Guri –  Kryetar i Komisionit të Testit të Maturës, MAShT.

Nehat Mustafa – Ish- kryetar i Komisionit të Testit të Maturës, ish- zëvendësministër i Arsimit.

Arbërie Nagavci – Drejtoreshë e Drejtorisë së Arsimit, Prishtinë

Lindita Tahiri – Prorektore për Cilësi në Universitetin e Prishtinës.

Dukagjin Pupovci – Qendra e Arsimit të Kosovës.

Gjithashtu në kuadër të emisionit u publikuan edhe raportet e monitorimit të testit të maturës 2015 nga ekipi i Kallxo.com.

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetohet prej orës 20:20 dhe repriza të nesërmen në mesditë.

NDËRLIDHUR

kriza me migrantët
 

Policia e Bosnjës ndalon dhjetëra migrantë

Policia kufitare e Bosnjës ndaloi dhjetëra migrantë që bënë përpjekje të kalojnë në Kroaci – vend anëtar i Bashkimit Europian. Ngjarja në veriperëndim të Bosnjës ndodhi në kohën e rritjes së numrit të migrantëve nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia që kërkojnë strehim në Evropën perëndimore. Rreth 100 migrantë janë nisur nga qyteti Velika […]

Arrestimi i policëve
 

Prokuroria jep detaje për policët e arrestuar në Gjilan

Tre zyrtarë policorë janë arrestuar dhe janë suspenduar nga pozita e tyre nën dyshimin për veprën penale të keqpërdorimit të detyrës apo autoritetit zyrtar. KALLXO.com ka kontaktuar kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore në Gjilan, Jetish Malokun, në lidhje me arrestimin e zyrtarëve policorë. Maloku ka thënë për KALLXO.com se zyrtarët policorë nuk i kanë kryer obligimet […]

vetëvrasje
 

Vetëvritet një person në Gjilan

Një person është vrarë me armë zjarri sot në Gjilan. Policia e Gjilanit po dyshon se është vetëvrasje. Zëdhënësi i Policisë së Rajonit të Gjilanit, Ismet Hashani, tha për KALLXO.com se viktima është i moshës 67-vjeçare dhe se dyshohet se ka kryer vetëvrasje me armë. “Mund të ju konfirmoj se një person është vetëvrarë gjatë […]

Arrestimi i policëve
 

Inspektorati Policor arreston tre zyrtarë policorë në Gjilan

Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se qe disa ditë ka ndërmarrë disa veprime hetimore ndaj tre zyrtarëve policorë në Gjilan me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale keqpërdorim i detyrës zyrtare apo autoritetit. Ndaj të njëjtëve IPK i ka rekomanduar Policisë së Kosovës masën e suspendimit më 13.06.2018, i cili rekomandim është […]

zhdukja e gazetarit
 

Ende asnjë informacion për rastin e zhdukjes së gazetarit serb

Prokuroria në Serbi nuk i ka publikuar ende rezultatet e para të hetimeve në lidhje me zhdukjen e gazetarit serb, Stefan Cvetkoviq. “Bëhet fjalë për mbledhjen e të gjitha fakteve relevante. Pastaj priten rezultatet e ekspertizës, pas të cilave do të merren masa të tjera”, tha për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë […]

skandali në 'audi'
 

Arrestohet shefi ekzekutiv i ‘Audi’

Rupert Stadler, shefi ekzekutiv i fabrikës gjermane të makinave “Audi”, u arrestua në kuadër të hetimeve të një skandali me shkarkimin e gazrave. Një zëdhënës i “Volkswagen”, i cili posedon “Audi”-n, konfirmoi arrestimin e tij. Prokurorët e Mynihut thanë se kanë vepruar për të shmangur rrezikun që Stadler të manipulojë me provat. Skandali ka shpërthyer […]

TË FUNDIT

kriza me migrantët
 

Policia e Bosnjës ndalon dhjetëra migrantë

Policia kufitare e Bosnjës ndaloi dhjetëra migrantë që bënë përpjekje të kalojnë në Kroaci – vend anëtar i Bashkimit Europian. Ngjarja në veriperëndim të Bosnjës ndodhi në kohën e rritjes së numrit të migrantëve nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia që kërkojnë strehim në Evropën perëndimore. Rreth 100 migrantë janë nisur nga qyteti Velika […]

Arrestimi i policëve
 

Prokuroria jep detaje për policët e arrestuar në Gjilan

Tre zyrtarë policorë janë arrestuar dhe janë suspenduar nga pozita e tyre nën dyshimin për veprën penale të keqpërdorimit të detyrës apo autoritetit zyrtar. KALLXO.com ka kontaktuar kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore në Gjilan, Jetish Malokun, në lidhje me arrestimin e zyrtarëve policorë. Maloku ka thënë për KALLXO.com se zyrtarët policorë nuk i kanë kryer obligimet […]

vetëvrasje
 

Vetëvritet një person në Gjilan

Një person është vrarë me armë zjarri sot në Gjilan. Policia e Gjilanit po dyshon se është vetëvrasje. Zëdhënësi i Policisë së Rajonit të Gjilanit, Ismet Hashani, tha për KALLXO.com se viktima është i moshës 67-vjeçare dhe se dyshohet se ka kryer vetëvrasje me armë. “Mund të ju konfirmoj se një person është vetëvrarë gjatë […]

Arrestimi i policëve
 

Inspektorati Policor arreston tre zyrtarë policorë në Gjilan

Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se qe disa ditë ka ndërmarrë disa veprime hetimore ndaj tre zyrtarëve policorë në Gjilan me dyshimin se të njëjtit kanë kryer veprën penale keqpërdorim i detyrës zyrtare apo autoritetit. Ndaj të njëjtëve IPK i ka rekomanduar Policisë së Kosovës masën e suspendimit më 13.06.2018, i cili rekomandim është […]

zhdukja e gazetarit
 

Ende asnjë informacion për rastin e zhdukjes së gazetarit serb

Prokuroria në Serbi nuk i ka publikuar ende rezultatet e para të hetimeve në lidhje me zhdukjen e gazetarit serb, Stefan Cvetkoviq. “Bëhet fjalë për mbledhjen e të gjitha fakteve relevante. Pastaj priten rezultatet e ekspertizës, pas të cilave do të merren masa të tjera”, tha për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë […]

gjykimi për përvetësim
 

Nuk vjen në Gjykatë i akuzuari për përvetësim të 159 kg metal të çmueshëm

Në Gjykatën e Mitrovicës ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore në rastin e zyrtarit të “Trepçës”, Zhivorad Millutinoviq. Millutinoviq akuzohet nga Prokuroria Themelore e Mitrovicës se nga dhjetori i vitit 2008 deri në maj të vitit 2009, në cilësinë e kryepunëtorit të trezorit në KXMK “Trepça” në Zveçan, me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm të […]

Tash

NA NDIQNI

Inspektorati Policor arreston tre zyrtarë policorë në Gjilan

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend