// E enjte ORA 20:20

1,276

5 Mars 2015

Jeta në Kosovë Debaton për Matematikat në Drejtësi

Debate

Sonte në emisionin Jeta në Kosovë do të debatohet për zhvillimet e fundit rreth çështjes së dekretimit të Kryeprokurorit të Shtetit dhe transparencën në dialogun Kosovë- Serbi.

Në debatin e moderuar nga Muhamet Hajrullahu do të flitet se çka po ndodh me garën për kryeprokuror të Republikës së Kosovës dhe a po i nënshtrohet Këshilli Prokurorial – Gjykatës Kushtetuese.

Pse Presidentja Jahjaga po heziton ta dekretojë të votuarin për Kryeprokuror të Shtetit, Aleksandër Lumezin?

Çfarë prapaskenash dhe presionesh e kanë shoqëruar procesin e kësaj gare?

A ka probleme të tilla në Këshillin Gjyqësor të Kosovës?

Të ftuar në këtë debat janë:

Sevdije Morina – anëtare e Këshillit Prokurorial të Kosovës;

Valdete Daka- anëtare e Këshillit Gjyqësor të Kosovës;

Petrit Zogaj – Lëvizja FOL; dhe

Kreshnik Gashi – “Drejtësia në Kosovë”

Gjithashtu, ndiqni Emisionin “Tema” për transparencën në dialogun Kosovë – Serbi. Çfarë thonë gazetarët shqiptarë, e çfarë ata serbë që e kanë përcjellë këtë proces?

Jeta në Kosovë, sonte drejtpërdrejt nga ora 20:20.

NDËRLIDHUR

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

vërshimet në suharekë
 

Muharremaj: Uji i pijes në Suharekë, i ndotur dhe me bakterie

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se uji i pijes në Suharekë pas vërshimeve është ndotur dhe është me bakterie. “Pas kërkesës së Drejtorisë së Shëndetësisë drejtuar Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, për analiza të ujit të pijes tek zonat e prekura nga vërshimet,  ka dalë se rezultati i ujit për përdorim […]

TË FUNDIT

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj e quan ‘pishpirik’ prokurorin e dorëhequr Elez Blakaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të prokurorit të dorëhequr, Elez Blakaj, i cili kishte hetuar listën e fryrë të veteranëve të luftës së UÇK-së. Në një intervistë për KTV-në, Haradinaj e ka quajtur hajn dhe pishpirik prokurorin Elez Blakaj. Sipas Haradinajt, Elez Blakaj nuk mund ta vlerësojë numrin e veteranëve […]

Tash

NA NDIQNI

Vidhet një veturë në Kamenicë

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend