// E enjte ORA 20:20

NDËRLIDHUR

dorëheqja
 

Haradinaj për ftesën e Speciales: Do t’u përgjigjem shpifësve

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se e çmon pafajësinë e tij, pasi njoftoi pasditen e sotme se është ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim në cilësinë e të dyshuarit. “Unë kam qenë dy herë në gjykata ndërkombëtare. Pafajësinë time e çmoj, e respektoj nderin tim personal. Do t’i përgjigjem këtyre shpifësve, […]

Kushtetuta e Kosovës
 

Opsionet kushtetuese të Hashim Thaçit pas rënies së Qeverisë

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit. Kushtetua e Republikës së Kosovës thotë se me dorëheqjen e kryeministrit bie me automatizëm qeveria. Neni 95, pika 5 e Kushtetutës së Republikës së Kosovës flet hapat që duhet të ndiqen pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës. “Nëse Kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, […]

 

Prishtinë: Hudhen shishe molotovi mbi një lokal

Një burrë nga komuna e Prishtinës ka raportuar se një person i panjohur, ka gjuajtur një shishe molotovi në një lokal ku edhe është përhapur zjarri. Sipas raportit të Policisë, i dyshuari është larguar në drejtim të panjohur. Ndërkohë që njësitet policore dhe zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë lokalizuar zjarrin. Shpërndaje […]

ramush haradinaj
 

AAK kërkon zgjedhje pas dorëheqjes së Kryeministrit

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradina jpak minuta më parë ka thënë, se ka kërkuar që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas dorëheqjes së tij. Haradinaj para gazetarëve afër selisë së AAK-së, tha se këtë ia ka kërkuar edhe Presidentit të Kosovës. “Presidenti i ka kompetencat e veta. Unë i kam propozuar dhe […]

Kontrabanda
 

Kapen rreth 1000 litra pije kontrabandë nga Serbia

Rreth 1 mijë litra pije dhe gjëra tjera ushqimore janë kapur teksa kontrabandoheshin nga Serbia. Njësitet e doganës në Mitrovicë kanë lajmëruar se kanë ndaluar një furgon i cili nuk ka përfillur urdhrin për ndalim dhe ka ikur në drejtim të disa fshatrave te Mitrovicës. Dogana e Kosovës ka njoftuar se gjatë tentimit për të […]

TË FUNDIT

dorëheqja
 

Haradinaj për ftesën e Speciales: Do t’u përgjigjem shpifësve

Kryeministri në dorëheqje i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se e çmon pafajësinë e tij, pasi njoftoi pasditen e sotme se është ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim në cilësinë e të dyshuarit. “Unë kam qenë dy herë në gjykata ndërkombëtare. Pafajësinë time e çmoj, e respektoj nderin tim personal. Do t’i përgjigjem këtyre shpifësve, […]

Kushtetuta e Kosovës
 

Opsionet kushtetuese të Hashim Thaçit pas rënies së Qeverisë

Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga pozita e kryeministrit. Kushtetua e Republikës së Kosovës thotë se me dorëheqjen e kryeministrit bie me automatizëm qeveria. Neni 95, pika 5 e Kushtetutës së Republikës së Kosovës flet hapat që duhet të ndiqen pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës. “Nëse Kryeministri jep dorëheqjen ose për arsye të tjera, […]

 

Prishtinë: Hudhen shishe molotovi mbi një lokal

Një burrë nga komuna e Prishtinës ka raportuar se një person i panjohur, ka gjuajtur një shishe molotovi në një lokal ku edhe është përhapur zjarri. Sipas raportit të Policisë, i dyshuari është larguar në drejtim të panjohur. Ndërkohë që njësitet policore dhe zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes dhe kanë lokalizuar zjarrin. Shpërndaje […]

ramush haradinaj
 

AAK kërkon zgjedhje pas dorëheqjes së Kryeministrit

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradina jpak minuta më parë ka thënë, se ka kërkuar që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, pas dorëheqjes së tij. Haradinaj para gazetarëve afër selisë së AAK-së, tha se këtë ia ka kërkuar edhe Presidentit të Kosovës. “Presidenti i ka kompetencat e veta. Unë i kam propozuar dhe […]

Kontrabanda
 

Kapen rreth 1000 litra pije kontrabandë nga Serbia

Rreth 1 mijë litra pije dhe gjëra tjera ushqimore janë kapur teksa kontrabandoheshin nga Serbia. Njësitet e doganës në Mitrovicë kanë lajmëruar se kanë ndaluar një furgon i cili nuk ka përfillur urdhrin për ndalim dhe ka ikur në drejtim të disa fshatrave te Mitrovicës. Dogana e Kosovës ka njoftuar se gjatë tentimit për të […]

Isa Mustafa
 

Mustafa: LDK ndjen keqardhje që Haradinaj dha dorëheqje për shkak të ftesës së Gjykatës së Hagës

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai përmes një publikimi në Facebook ka thënë se kjo Lidhja Demokratike e Kosovës vazhdimisht ka kërkuar dorëheqjen e Haradinajt, por ndjejnë keqardhje që kjo ndodhë për shkak të ftesës nga Dhomat e Specializuara, të Kryeministrit të […]

Tash

NA NDIQNI

AAK kërkon zgjedhje pas dorëheqjes së Kryeministrit

by Emirjeta Vllahiu
NA NDIQNI

Send this to a friend