// E enjte ORA 20:20

73,527

25 Maj 2017

Intervistë: Ziadin Sela e Ditmir Bushati

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetuan intervistat me kryetarin e Lëvizjes për Reforma- PDSH, Ziadin Sela, dhe ministrin e jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Në intervistën me Selën, e para që nga incidenti në Kuvendin e Maqedonisë ku ai mori lëndime të rënda, ai rrëfen për momentet e sulmit të 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë.

Në intervistën me Jeta Xharrën, Sela flet se si ndodhi incidenti dhe kush janë iniciuesit dhe ekzekutuesit e sulmit ndaj tij dhe deputetëve tjerë.

Çfarë mesazhi dëshiruan të përçojnë sulmuesit me sulmin ndaj Selës?

Si e vlerëson ai Zoran Zaevin dhe çka thotë për maqedonasit?

Sela flet edhe për projektin e tij federalizimin e Maqedonisë dhe për gjendjen e shqiptarëve në këtë shtet.

Në një intervistë tjetër, flet edhe ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Jeta Xharra e ka pyetur Bushatin për gjendjen e shqiptarëve në rajon dhe rolin e Shqipërisë në mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve.

Bushati flet edhe për bllokadën e autostradës energjetike mes Kosovës e Shqipërisë.

NDËRLIDHUR

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

vërshimet në suharekë
 

Muharremaj: Uji i pijes në Suharekë, i ndotur dhe me bakterie

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se uji i pijes në Suharekë pas vërshimeve është ndotur dhe është me bakterie. “Pas kërkesës së Drejtorisë së Shëndetësisë drejtuar Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, për analiza të ujit të pijes tek zonat e prekura nga vërshimet,  ka dalë se rezultati i ujit për përdorim […]

TË FUNDIT

Protesta
 

Të mërkurën protestë në Prishtinë, kërkohet shkarkimi i Lumezit

Shoqëria civile ka bërë thirrje për protestë, ku do të kërkohet dorëheqja e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi. “Shkarkim Prokurorit – Veting Gjyqësorit”, është motoja e protestës, e cila pritet të mbahet të mërkurën më 22 gusht, duke filluar nga ora 18:00 në sheshin “Zahir Pajaziti”. Protesta ka për qellim largimin e Aleksandër Lumezit nga […]

Aksident
 

Vetura godet 9-vjeçarin që po kalonte rrugën në Tiranë

Sonte rreth orës 17:00 në zonën e Shkozës, në Tiranë, është aksidentuar një fëmijë i moshë 9 vjeç. Mësohet se G.H. në drejtimin e mjetit AA 644 SL ka aksidentuar një fëmijë që po kalonte rrugën. Aktualisht fëmija ndodhet në spital nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë që drejtuesi i mjetit G. H. është shoqëruar në […]

vrasja në gjilan
 

Vrasja në Gjilan, Prokuroria arsyeton pse nuk urdhëroi bastisje

Prokuroria e Gjilanit ka dhënë shpjegime se pse nuk kishte urdhëruar bastisje në lidhje me rastin e kanosjes, i cili përfundoi me një të vrarë në Vërbicë të Zhegocit. Në një përgjigje për KALLXO.com, Prokuroria e Gjilanit thotë se lidhur me rastin e kanosjes që kishte ndodhur pas një mosmarrëveshjeje mes të dyshuarve dhe tanimë […]

vjedhje e veturës
 

Vidhet një veturë në Kamenicë

Një qytetar nga Kamenica ka ka raportuar në Polici se persona të panjohur i kanë vjedhur veturën e tipit  “Passat-B6”. Rasti vazhdon të hetohet nga njësitet policore. Ndërsa rastin, Policia e ka cilësuar si vjedhje të rëndë. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

përkrahja nga shba
 

ShBA e gatshme për të përkrahur institucionet e sigurisë të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, priti në takim njoftues shefen e Zyrës Politike-Ekonomike në Ambasadën e ShBA-së në Kosovë, Jessica Long. Të dy bashkëbiseduesit diskutuan për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes ShBA-së dhe Republikës së Kosovës, për çështjen e sigurisë në vend dhe për sektorin e gjendjes civile të Kosovës. “Ministri Gashi gjatë këtij […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj e quan ‘pishpirik’ prokurorin e dorëhequr Elez Blakaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar ashpër ndaj deklaratave të prokurorit të dorëhequr, Elez Blakaj, i cili kishte hetuar listën e fryrë të veteranëve të luftës së UÇK-së. Në një intervistë për KTV-në, Haradinaj e ka quajtur hajn dhe pishpirik prokurorin Elez Blakaj. Sipas Haradinajt, Elez Blakaj nuk mund ta vlerësojë numrin e veteranëve […]

Tash

NA NDIQNI

Vidhet një veturë në Kamenicë

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend