// E enjte ORA 20:20

0

16 Nëntor 2018

Intervistë: Prokurorja Speciale Drita Hajdari

Emisioni "Jeta në Kosovë"

Emisioni “Jeta në Kosovë” të enjten transmetoi intervistën me Prokuroren Speciale të Kosovës, Drita Hajdari.

Në këtë intervistë me Jeta Xharrën, prokurorja speciale Hajdari ka folur vendimin që të rihapen hetimet për rastin e dhunimit të Vasfije Krasniqit nga forcat serbe gjatë luftës.

Hajdari flet edhe për ish-prokurorin special, Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje në gusht të këtij viti për shkak të kërcënimeve dhe presioneve dhe si dështoi Këshilli Prokurorial ta mbrojë atë.

Gjithashtu, Hajdari flet edhe për rastin ndaj ish-rektorit të UP-së, Enver Hasani, në të cilin ky i fundit qe shpallur i pafajshëm.

NDËRLIDHUR

transformimi i fsk
 

Ambasadori amerikan: Votimi për FSK-në, historik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka quajtur ‘historik’ votimin e nesërm të tri ligjeve me të cilat Kuvendi i Kosovës do ta nisë procesin e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në një deklaratë të postuar të enjten në Twitter, Kosnett përsëriti se SHBA do ta mbështesë […]

spitalet
 

ShKSUK  e sheh si sukses vitin 2018

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka prezantuar rezultatet e punës gjatë vitit 2018. Drejtori i përgjithshëm i ShSKUK-së, Basri Sejdiu, tha se në kohën kur ai e ka marrë drejtimin e QKUK-sw e ka gjetur në gjendje jo të mirë, duke e cilësuar vitin 2018 si vit i të arriturave të mëdha në […]

skënderbeu
 

Nesër në Universitetin e Prizrenit ‘Ukshin Hoti’ mbahet ligjëratë për Skënderbeun

Studiuesi Bedri Muhadri do të mbajë nesër, më 14 dhjetor 2018, në Universitetin Publik “Ukshin Hoti” në Prizren ligjëratën “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu identiteti historik shqiptar”. Ligjërata mbahet në kuadër të Vitit mbarëkombëtar të Skënderbeut dhe mbahet në amfiteatrin e Fakultetit Ekonomik të “Ukshin Hotit” duke filluar nga ora 11:00. Historiani Muhadri gjatë ligjëratës së […]

TË FUNDIT

transformimi i fsk
 

Ambasadori amerikan: Votimi për FSK-në, historik

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, e ka quajtur ‘historik’ votimin e nesërm të tri ligjeve me të cilat Kuvendi i Kosovës do ta nisë procesin e transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në një deklaratë të postuar të enjten në Twitter, Kosnett përsëriti se SHBA do ta mbështesë […]

spitalet
 

ShKSUK  e sheh si sukses vitin 2018

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës ka prezantuar rezultatet e punës gjatë vitit 2018. Drejtori i përgjithshëm i ShSKUK-së, Basri Sejdiu, tha se në kohën kur ai e ka marrë drejtimin e QKUK-sw e ka gjetur në gjendje jo të mirë, duke e cilësuar vitin 2018 si vit i të arriturave të mëdha në […]

skënderbeu
 

Nesër në Universitetin e Prizrenit ‘Ukshin Hoti’ mbahet ligjëratë për Skënderbeun

Studiuesi Bedri Muhadri do të mbajë nesër, më 14 dhjetor 2018, në Universitetin Publik “Ukshin Hoti” në Prizren ligjëratën “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu identiteti historik shqiptar”. Ligjërata mbahet në kuadër të Vitit mbarëkombëtar të Skënderbeut dhe mbahet në amfiteatrin e Fakultetit Ekonomik të “Ukshin Hotit” duke filluar nga ora 11:00. Historiani Muhadri gjatë ligjëratës së […]

rasti medicus
 

Rasti ‘MEDICUS’, Lutfi Dervishi lirohet nga paraburgimi

Lutfi Dervishit pronarit të Klinikës “Medicus” i cili nga Prokuroria akuzohet për trafikim me qenie njerëzore dhe krim të organizuar i është ndërprerë masa e paraburgimit. Lajmin për KALLXO.com e ka bërë të ditur tashmë mbrojtësi i tij, avokati Besnik Berisha. Berisha për redaksinë e KALLXO.com tha se të mbrojturit të tij Lutfi Dervishit, Gjykata […]

Tash

NA NDIQNI

Ministri i Drejtësisë diskuton për themelimin e Gjykatës  Komerciale- Tregtare

by Afërdita Fejzullahu
NA NDIQNI

Send this to a friend