// E enjte ORA 20:20

4,096

30 Tetor 2014

Intervistë: Maria Bamieh

Life in Kosovo

NDËRLIDHUR

SBASHK
 

SBAShK i çon mësimdhënësit në bregdet

Përderisa në shkollat e Kosovës po debatohet nëse mësimi duhet të mbahet edhe këtë javë për zëvendsimin e orëve mësimore të humbura në grevën e sindikatës së arsimit, kjo e fundit po i planifikon pushimet verore për mësimdhënësit sindikalistë. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBAShK) ka bërë të ditur se […]

Analizë
 

‘Barrikadimi’ i dialogut

Përfaqësues të institucioneve dhe partive politike në Kosovë, edhe njëherë shpërfaqën qëndrimet e ndryshme sa i përket negociatave për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Si rrallë herë, të hënën një konferencë në Prishtinë e thirrur për çështjen e dialogut, bashkoi në një vend, por jo edhe në pikëpamje, presidentin e vendit Hashim Thaçi, bashkëkryesuesin e […]

Gjykata e Pejës
 

Gjykata e Pejës flet për zjarrin që e përfshiu mbrëmë

Pas zjarrit i cili u shkaktua natën e mbrëmshme në ambientet e Gjykatës së Pejës, gjatë ditës së sotme Gjykata e Pejës ka dal me një komunikatë për media përmes së cilës i siguron qytetarët se nuk ka dëme në lëndë dhe se proceset gjyqësore do të vazhdojnë të procedohen në mënyrë të rregullt. “I […]

Hulumtim
 

Kur shteti i mbyll bibliotekat

Në dhjetë vitet e fundit në Kosovë janë mbyllur 53 biblioteka në mungesë të investimeve dhe përkujdesjes shtetërore. Me vetëm pesë biblioteka të reja të hapura, vendi ka shënuar rënie drastike të hapësirave për lexim duke mbetur me vetëm 107 biblioteka.   Sa herë e kujton të kaluarën, Alisahit Bunjakut, i ndërmendet biblioteka në Desivojcë, […]

grabitje
 

Arrestohet në Mitrovicë i kërkuari për grabitje të 2 mijë eurove  

Mbrëmë është bërë arrestimi i një 19 vjeçari, i cili ishte në kërkim nga policia  për një grabitje e cila kishte ndodhur me 14 maj të këtij viti në Vushtrri. Policia në rajonin e Mitrovicës ka njoftuar se mbrëmë në rrugën “Mbretëresha Teutë”, në Mitrovicë, Njësia e Hetimeve Rajonale ka vërejtur se personi i  cili […]

Arturo Ui
 

‘Arturo Ui’ e Bekim Lumit kthehet në skenën e Teatrit Kombëtar

Teatri Kombëtar i Kosovës shfaq sot në mbrëmje reprizën e shfaqjes ‘Arturo Ui’,  me regji të Bekim Lumit. “Arturo Ui” është një shfaqje e krijuar mbi tekstin e dramaturgut të shquar gjerman dhe botëror, Bertoltt Brecht (1898 – 1956), nga regjisori Lumi. Drama trajton problem të cilat pavarësisht se është shkruar shumë dekada më parë […]

TË FUNDIT

SBASHK
 

SBAShK i çon mësimdhënësit në bregdet

Përderisa në shkollat e Kosovës po debatohet nëse mësimi duhet të mbahet edhe këtë javë për zëvendsimin e orëve mësimore të humbura në grevën e sindikatës së arsimit, kjo e fundit po i planifikon pushimet verore për mësimdhënësit sindikalistë. Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBAShK) ka bërë të ditur se […]

Gjykata e Pejës
 

Gjykata e Pejës flet për zjarrin që e përfshiu mbrëmë

Pas zjarrit i cili u shkaktua natën e mbrëmshme në ambientet e Gjykatës së Pejës, gjatë ditës së sotme Gjykata e Pejës ka dal me një komunikatë për media përmes së cilës i siguron qytetarët se nuk ka dëme në lëndë dhe se proceset gjyqësore do të vazhdojnë të procedohen në mënyrë të rregullt. “I […]

grabitje
 

Arrestohet në Mitrovicë i kërkuari për grabitje të 2 mijë eurove  

Mbrëmë është bërë arrestimi i një 19 vjeçari, i cili ishte në kërkim nga policia  për një grabitje e cila kishte ndodhur me 14 maj të këtij viti në Vushtrri. Policia në rajonin e Mitrovicës ka njoftuar se mbrëmë në rrugën “Mbretëresha Teutë”, në Mitrovicë, Njësia e Hetimeve Rajonale ka vërejtur se personi i  cili […]

zgjedhjet lokale
 

Zgjedhjet në Shqipëri, fushatë në kishë

Në dy deklarata të ashpra, Kisha Orthodokse e Shqipërisë kritikoi përdorimin e kishave nga dy kandidatë socialistë për fushatën elektorale, duke e quajtur një sjellje të tillë “të papranueshme”.   Kisha Orthodokse shqiptare kërkoi nga “politikanët” të mos përdorin mjedise kishtare për aktivitete politike pas dy rasteve në të cilat, kandidatë socialistë për kryebashkiakë folën […]

Bota
 

Qindra shkolla mbyllen në Malajzi pasi nxënësit u sëmurën

Mbi 400 shkolla në rajonin Johor të Malajzisë u mbyllën, pasi 75 nxënës përjetuan vështirësi në frymëmarrje dhe të vjella. Shkollat në zonën industriale Pasir Gudang u tha se do të mbeten mbyllur deri të enjten, pasi autoritetet të hetojnë incidentin. Në muajin mars, rreth 4,000 njerëz – shumica fëmijë – u sëmurën në të […]

Tash

NA NDIQNI

Kur shteti i mbyll bibliotekat

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend