// E enjte ORA 20:20

0

20 Shtator 2018

Intervista: Ditmir Bushati dhe Greg Delawie

ditmir bushati

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’, u transmetuan intervistat me Ministrin për Punë të Jashtme dhe Evropë të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe Ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie.

Në intervistën e tij të fundit para përmbylljes së mandatit , Delawie rikapitulon tre vitet e tij në Kosovë.

Diplomati amerikan përgjigjet në pyetjet se kush nga politikanët kosovarë e ka ‘tradhëtuar’ dhe si  po e len Kosovën.

Në këtë intervistë ai rrëfen dhe momentet më të mira e më të vështira si ambasador në Kosovë.

Diplomati tjetër përballë Jeta Xharrës, Ditmir Bushati vjen nga Shqipëria dhe flet për marrëdhëniet e dy shteteve dhe pikëpamjet shqiptare në politikën e Kosovës.

Kryediplomati shqiptar në këtë intervistë diskuton çështje nga taksa e Rrugës së Kombit e deri te qëndrimi i Shqipërisë për politikën e jashtme të Kosovës.

Emisionin “Jeta në Kosovë”  transmetohet çdo të enjte në RTK në orën 20:15  dhe repriza të premten në mesditë.

NDËRLIDHUR

Policia e Kosoves
 

Rrahje për borxh në Gjakovë

Në fshatin Meqë të Gjakovës, dy persona janë përfshirë në rrahje për shkak të një borxhi. Sipas Policisë së Kosovës, dje rreth orës 16, është arrestuar një i dyshuar, pasi që pas një mosmarrëveshje për një borxh të mëhershëm ka sulmuar fizikisht personin tjetër. Viktimës i janë shkaktuar lëndime trupore. Me vendim të prokurorit i […]

Aksident Trafiku
 

Tre persona të lënduar në aksident trafiku në Prishtinë

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti në rrugën “Vëllezërit Fazliu” në Prishtinë. Aksidenti me lëndime trupore raportohet të ketë ndodhur dje rreth orës 21:00. Policia ka njoftuar se në aksident janë përfshirë dy automjete, ku përpos dëmeve material kanë mbetur të lënduar edhe tre persona, dy burra dhe një grua. […]

Bosnja e Hercegovina
 

Milorad Dodik kërkon që Emir Kusturicën ta ketë këshilltar

Pasi fitoi vendin e serbit në presidencën shtetërore të Bosnje dhe Hercegovinës, Milorad Dodik njoftoi se dëshiron të emërojë si këshilltar, regjisorin e njohur serb Emir Kusturica. Dodik, fituesi i selisë serbe në presidencën trepalëshe të Bosnjës, i tha gazetës së Beogradit “Vecernje Novosti” të martën se emërimi i Emir Kusturica si këshilltar i tij […]

INTERPOL
 

INTERPOL-i dhe FSK-ja, dy betejat diplomatike të Kosovës me Serbinë

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë. Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës [FSK], duke e veshur atë me kompetenca e kapacitete shtesë që u ofrohen përgjegjësive […]

Nënë Tereza
 

Nënë Tereza 39 vjet më parë u nderua me Çmimin Nobel për Paqen

39 vjet më parë, bamirësja e njohur me origjinë shqiptare, Nënë Tereza, u nderua me Çmimin Nobel për Paqen. Siç i referohet një artikull i posaçëm i “Radio Vatikanit”, mbi këtë çmim të madh të dorëzuar ndaj saj prej jurisë ndërkombëtare të Akademisë së Shkencave të Suedisë, shqiptarja Gonxe Bojaxhi, u ngjit në tribunën ku […]

TË FUNDIT

Policia e Kosoves
 

Rrahje për borxh në Gjakovë

Në fshatin Meqë të Gjakovës, dy persona janë përfshirë në rrahje për shkak të një borxhi. Sipas Policisë së Kosovës, dje rreth orës 16, është arrestuar një i dyshuar, pasi që pas një mosmarrëveshje për një borxh të mëhershëm ka sulmuar fizikisht personin tjetër. Viktimës i janë shkaktuar lëndime trupore. Me vendim të prokurorit i […]

Aksident Trafiku
 

Tre persona të lënduar në aksident trafiku në Prishtinë

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti në rrugën “Vëllezërit Fazliu” në Prishtinë. Aksidenti me lëndime trupore raportohet të ketë ndodhur dje rreth orës 21:00. Policia ka njoftuar se në aksident janë përfshirë dy automjete, ku përpos dëmeve material kanë mbetur të lënduar edhe tre persona, dy burra dhe një grua. […]

Bosnja e Hercegovina
 

Milorad Dodik kërkon që Emir Kusturicën ta ketë këshilltar

Pasi fitoi vendin e serbit në presidencën shtetërore të Bosnje dhe Hercegovinës, Milorad Dodik njoftoi se dëshiron të emërojë si këshilltar, regjisorin e njohur serb Emir Kusturica. Dodik, fituesi i selisë serbe në presidencën trepalëshe të Bosnjës, i tha gazetës së Beogradit “Vecernje Novosti” të martën se emërimi i Emir Kusturica si këshilltar i tij […]

INTERPOL
 

INTERPOL-i dhe FSK-ja, dy betejat diplomatike të Kosovës me Serbinë

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë. Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës [FSK], duke e veshur atë me kompetenca e kapacitete shtesë që u ofrohen përgjegjësive […]

Dialogu
 

Raporti i Qeverisë për dialogun sot në Komision para deputetëve

Komisioni për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, sot do të mbajë mbledhjen e radhës. Rendi i ditës: Miratimi i rendit të ditës; Shqyrtimi i Raportit të Qeverisë për dialogun; Shqyrtimi i vlerësimeve të sindikatës së MPJ-së lidhur me shkeljet në shërbimin e jashtëm; Shqyrtimi i mundësive të aplikimit të Kuvendit të Kosovës në […]

Tash

NA NDIQNI

Milorad Dodik kërkon që Emir Kusturicën ta ketë këshilltar

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend