// E enjte ORA 20:20

0

6 Prill 2018

Hetimi i Krimeve të Luftës

Jeta në Kosovë

Në Emisionin ‘Jeta në Kosovë’, u transmetua debati  lidhur me krimet e luftës dhe hetimin e tyre.

20 vjet pas fillimit të luftës, prokurorisë dhe gjyqësisë vendore do t’i barten kompetencat për t’i trajtuar rastet e krimeve të luftës.

Prokurorj vendore treoi se cilat janë kapacitetet vendore për trajtimin e këtyre lëndëve pas largimit të misionit të EULEX-it.

Rufki Suma shplaosi  shembullin e vetëm të një Kryetari të Komunës që dërgoi kallëzim penal lidhur me krimet e luftës.

Në këtë debat diskutohet edhe Qendra e Dokumentimit që mblodhi  arkivën e Tribunalit të Hagës që u mor me krime të luftës në Kryqytet.

Përballë Jeta Xharrës për këtë temë debatuan: Drita Hajdari, Prokurore Speciale, Refki Suma, Kryetar i Hanit të Elezit, Altin Ademi, Këshilltar i Lartë në Ministrinë e Drejtësisë, Ismet Salihu, Drejtor i Institutit të Krimeve të Luftës dhe Njomza Haxhibeqiri nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë.

 

NDËRLIDHUR

Rrahje në Junik
 

Dërgohet në spital pasi rrihet nga tre persona

Në komunën e Junikut janë arrestuar tre të dyshuar, pasi që të njëjtit kanë sulmuar fizikisht një burrë. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe i është ofruar tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit njëri nga të dyshuarit është dërguar në mbajtje, ndërsa dy të tjerët janë liruar në procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur gjatë […]

Pakistan
 

Pakistan: Kandidati për zgjedhje vritet në një sulm në veturë

Një kandidat në zgjedhjet e Pakistanit është vrarë në një sulm vetvrasës që ka plagosur disa persona. Zyrtarët nga policia dhe spitali i thanë shërbimit të Radios Evropa e Lirë që Ikramullah Gandapur që po garonte për ulësen në parlament, vdiq në spital nga plagët e marra. Shoferi i tij po ashtu ka ndërruar jetë […]

Policia e Kosoves
 

Plagosje me thikë në Gjilan

Në Gjilan është arrestuar një i dyshuar, pasi që i njëjti kishte sulmuar me një mjet të fort dhe me thikë një burrë. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe është dërguar për tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. Rasti, i cili po trajtohet si lëndim i rëndë trupor, ka […]

kaçanik
 

Arrestohet pasi shtiu me armë në ahengun familjar

Në rrugën “Qamil Ilazi” në Kaçanik një i dyshuar i gjinisë mashkullore është shoqëruar në stacion policor. Kjo pasi që i njëjti në një aheng familjar kishte shtënë me armë zjarri në ajër. Nga i dyshuari është konfiskuar një pistoletë, ndërsa në vend të ngjarjes janë konfiskuar shtatë gëzhoja. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, […]

rrahja
 

Pesë veta rrahen mes vete, i arreston Policia

Policia ka njoftuar në në Prishtinë janë arrestuar pesë të dyshuar pasi të njëjtit janë rrahur mes vete. Rasti, sipas raportit të Policisë, ka ndodhur dje rreth mesditës në rr. “Bajram Bahtiri”. Si pasojë lëndime trupore kanë pësuar dy prej të dyshuarve dhe iu është ofruar tretman mjekësor në QKUK. Në vend të ngjarjes janë […]

TË FUNDIT

Rrahje në Junik
 

Dërgohet në spital pasi rrihet nga tre persona

Në komunën e Junikut janë arrestuar tre të dyshuar, pasi që të njëjtit kanë sulmuar fizikisht një burrë. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe i është ofruar tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit njëri nga të dyshuarit është dërguar në mbajtje, ndërsa dy të tjerët janë liruar në procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur gjatë […]

Pakistan
 

Pakistan: Kandidati për zgjedhje vritet në një sulm në veturë

Një kandidat në zgjedhjet e Pakistanit është vrarë në një sulm vetvrasës që ka plagosur disa persona. Zyrtarët nga policia dhe spitali i thanë shërbimit të Radios Evropa e Lirë që Ikramullah Gandapur që po garonte për ulësen në parlament, vdiq në spital nga plagët e marra. Shoferi i tij po ashtu ka ndërruar jetë […]

Policia e Kosoves
 

Plagosje me thikë në Gjilan

Në Gjilan është arrestuar një i dyshuar, pasi që i njëjti kishte sulmuar me një mjet të fort dhe me thikë një burrë. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe është dërguar për tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. Rasti, i cili po trajtohet si lëndim i rëndë trupor, ka […]

kaçanik
 

Arrestohet pasi shtiu me armë në ahengun familjar

Në rrugën “Qamil Ilazi” në Kaçanik një i dyshuar i gjinisë mashkullore është shoqëruar në stacion policor. Kjo pasi që i njëjti në një aheng familjar kishte shtënë me armë zjarri në ajër. Nga i dyshuari është konfiskuar një pistoletë, ndërsa në vend të ngjarjes janë konfiskuar shtatë gëzhoja. Pas intervistimit me vendim të prokurorit, […]

Provokimet nga Trump
 

Presidenti iranian paralajmëron Trumpin për provokime

Presidenti iranian, Hassan Rouhani i ka tërhequr vërejtjen presidentit amerikan Donald Trump për provokimet ndaj shtetit të tij. Trump më herët këtë vit kishte ndërprerë marrëveshjen bërthamore me Iranin dhe kishte urdhëruar ngritjen e sanksioneve. Mediat lokale në Iran kanë raportuar deklaratën e Hassan Rouhanit ndaj Trump i cili thotë se “Mos luani me bishtin […]

Tash

NA NDIQNI

Plagosje me thikë në Gjilan

by Dorentina Kastrati
NA NDIQNI

Send this to a friend