// E enjte ORA 20:20

276

19 Shkurt 2015

Eksodi Kosovar

Emisioni TEMA

Këtë javë do të pyesim se çka po ndodh me eksodin kosovar?

Ekipet tona hulumtuese  e kanë përcjellë situatën në Kosovë, Serbi, Hungari e shtete tjera të Bashkimit Evropian.

Gjithashtu ekipet hulumtuese kanë folur me qytetarë të Kosovës të cilët kanë vendosur të lëshojnë vendin e tyre. Çfarë pengesash kanë sjellë pjesëtarë të rrjeteve të trafikantëve gjatë hulumtimit tonë? Çka thonë në Policinë e Kosovës, Serbisë e Hungarisë?

Çka thonë biznesmenë të cilët kanë qenë të detyruar që për shkak të politikave fiskale dhe tatimeve të larta, t’i mbyllin fabrikat në Kosovë, t’i lënë pa punë shumë kosovarë, e të shkojnë nëpër shtete tjera të rajonit? A ka qytetarë të punësuar e me rroga mbi 500 euro, të cilët po ashtu e kanë braktisur Kosovën? A ka biznese që janë detyruar të mbyllen në Kosovë, për t’u hapur në Bullgari?

“Jeta në Kosovë” transmetohet sonte nga ora 20:05.

NDËRLIDHUR

arrestime
 

Katër të arrestuarit sot dalin para gjykatës

Katër të arrestuarit nga Njësia Speciale, M.M. shtetas i Malit të Zi, J.P. shtetas i Malit të Zi, S.D. shtetas i Serbisë, L.Z. shtetase e Kosovës, pritet të dalin sot para gjykatës. Lajmin për KALLXO e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi. Prokurori i shtetit Armend Hamiti, ka treguar për KALLXO, […]

Donald Trump
 

Trump fton Putinin në Uashington

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar zyrtarët të ftojnë presidentin rus, Vladimir Putin, në Uashington. Në një postim në Twitter, Sanders tha se Trump ka urdhëruar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, ta bëjë ftesën për në vjeshtë. Lajmi vjen pak ditë pas […]

maria butina
 

Rusia nis fushatë për lirimin e Maria Butinës

Ministria e Jashtme e Rusisë nisi një fushatë në Twitter, që bën thirrje për lirimin e Maria Butinës, një grua ruse, që ka krijuar lidhje me politikanët konservatorë në SHBA. Butina, 29 vjeçe, u arrestua nga FBI-ja dhe u akuzua këtë javë për komplote dhe veprime si agjente e huaj. Ajo dyshohet se ka bërë […]

aksidentet
 

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

Policia e Kosovës njofton se me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë nëpër rrugët e Kosovës do të fillojë shpërndarja e broshurave sipas projektit “Për një vit më të sigurt në trafik”. Sipas njoftimit, lansimi i projektit zyrtarisht do të fillojë sot në […]

Ambasada e kosoves ne gjermani
 

Beqë Cufaj, ambasadori i ri i Kosovës në Gjermani

Ambasadori i Kosovës në Republikën Federale të Gjermanisë, Beqë Cufaj ka dorëzuar Kredencialet tek Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. Ambasadori Cufaj i shoqëruar nga bashkëshortja dhe dy vajzat si dhe Koloneli i FSK-së, Xhavit Sadriaj, Këshilltari Lulëzim Pllana dhe Zëvendëskonsullja Leonita Harxhi është pritur nga Garda e Nderit e Republikës Federale të Gjermanisë dhe në […]

TË FUNDIT

arrestime
 

Katër të arrestuarit sot dalin para gjykatës

Katër të arrestuarit nga Njësia Speciale, M.M. shtetas i Malit të Zi, J.P. shtetas i Malit të Zi, S.D. shtetas i Serbisë, L.Z. shtetase e Kosovës, pritet të dalin sot para gjykatës. Lajmin për KALLXO e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Themelore të Prishtinës, Mirlinda Gashi. Prokurori i shtetit Armend Hamiti, ka treguar për KALLXO, […]

Donald Trump
 

Trump fton Putinin në Uashington

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka urdhëruar zyrtarët të ftojnë presidentin rus, Vladimir Putin, në Uashington. Në një postim në Twitter, Sanders tha se Trump ka urdhëruar këshilltarin e sigurisë kombëtare, John Bolton, ta bëjë ftesën për në vjeshtë. Lajmi vjen pak ditë pas […]

maria butina
 

Rusia nis fushatë për lirimin e Maria Butinës

Ministria e Jashtme e Rusisë nisi një fushatë në Twitter, që bën thirrje për lirimin e Maria Butinës, një grua ruse, që ka krijuar lidhje me politikanët konservatorë në SHBA. Butina, 29 vjeçe, u arrestua nga FBI-ja dhe u akuzua këtë javë për komplote dhe veprime si agjente e huaj. Ajo dyshohet se ka bërë […]

aksidentet
 

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

Policia e Kosovës njofton se me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë nëpër rrugët e Kosovës do të fillojë shpërndarja e broshurave sipas projektit “Për një vit më të sigurt në trafik”. Sipas njoftimit, lansimi i projektit zyrtarisht do të fillojë sot në […]

mito
 

Sot pritet të shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit për ryshfet

Në Gjykatën Themelore të Mitrovicës ka përfunduar në tërësi procedura e gjykimit kundër të  akuzuarit Vlladimir Kovaqeviq. Kovaqeviq, akuzohet nga Prokuroria Themelore në Mitrovicë se duke punuar si zyrtar në Qendrën për Punë Sociale në Prilluzhë ka keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. I akuzuari ishte dakorduar më të dëmtuarin, në atë mënyrë që i dëmtuari […]

Tash

NA NDIQNI

Policia me fushatë sensibilizuese për siguri në rrugë

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend