// E enjte ORA 20:20

0

13 Qershor 2019

Dhuna seksuale në luftë, çfarë po ndodh me të drejtat e të mbijetuarve?

Edi Gucia

Qeveria e Kosovës ka paraparë pensione për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit.

Megjithatë, deri më tani nga 1 mijë  e 530 aplikantë, vetëm rreth 380 kanë arritur ta marrin statusin e të mbijetuarit/es.

Shoqëria civile dhe personat përgjegjës sot në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ debatojnë pse zgjat kaq shumë shqyrtimi i aplikimeve për këtë pension?

Çfarë po ndodh me rastin e Vasfije Krasniqi-Goodman, shqiptares së parë që e ka treguar publikisht rastin e dhunimit të saj gjatë luftës?

Për këto dhe të tjera debatojnë: Feride Rushiti, Qendra Kosovare per Rehabilitmin e e të Mbijetuarve të Torturës; KRCT Drita Hajdari, Prokurore Speciale; Minire Begaj, kryesuese e Komisionit Qeveritar për Njohjen dhe Verifikimin e Statusit të Viktimave të Dhunës Seksuale; Edi Gusia, drejtoreshë në Agjencia për Barazi Gjinore; Nafi Krasniqi, vëllai i Vasfije Krasniqit;  Tom Adams, Zëvendës Ambasador në Ambasadën Britanike.

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’, transmetohet çdo të enjte nga ora 20:15 në RTK dhe repriza të premten në mesditë.

 

 

NDËRLIDHUR

vrasja e fëmijës
 

Vrasja e 9-vjeçarit, flet babai i të dyshuarit

Babai i Sefedin Osmanit, të dyshuarit për vrasjen e djaloshi 9 vjeçar në Fushë Kosovë, ka thënë se nëse djali i tij gjendet fajtorë, atëherë ai duhet ta marrë dënimin e merituar. Ai madje ka rrëfyer se si ka bashkëpunuar me policinë e Kosovës për ta gjetur djalin e tij. E për këtë, kanë ndihmuar […]

Terri
 

KEDS njofton pse në Prishtinë u ndal rryma

KEDS ka njoftuar se sonte rreth orës 21:20 ka rënë nga puna nënstacioni 35/10 kV Prishtina 3. Për pasojë, lagjet qendrore të kryeqytetit për disa minuta kanë qenë pa energji elektrike. Sipas njoftimit, ekipet e KEDS-it kanë reaguar menjëherë dhe kanë arritur ta lokalizojnë prishjen. Tash, vetëm një pjesë e lagjes Pejton është me prishje. […]

Lëndim i Rëndë
 

Aktakuza: Të akuzuarit u rrahën me lopatë e tërfurk

Në Gjykatën e Gjilanit sot është mbajtur seancë gjyqësore në rastin e Sinan Hasanit, Ilir Hasanit dhe Sami Salihut, të cilët gjatë rrahjes ndërmjet tyre kishin përdorur edhe lopatë e tërfurk. Në seancën e sotme ka dëshmuar eksperti mjekoligjor dr. Sejdulla Mahmuti, i cili tregoi për ekspertizën e tij për lëndimet e të akuzuarit Sinan […]

Isa Mustafa
 

Vrasja e fëmijës në Fushë-Kosovë, Isa Mustafa i ashpër me institucionet

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar rreth vrasjes së fëmijës 9-vjeçar në Fushë-Kosovë. Mustafa thotë se nuk mund të arsyetohet neglizhenca e policisë, e prokurorisë dhe e zyrtarëve të tjerë që nuk kanë ndërmarrë masa për ta mbrojtur një qytetar të pambrojtur të këtij vendi. “Edhe ata janë përgjegjës”, thotë ai. Në një postim […]

ryshfet
 

Roja e pyllit akuzohet se mori 50 euro ryshfet

Perica Niçiq, roje pylli nga Graçanica po akuzohet se mori ryshfet 50 euro për të mos dhënë tiketë për bartjen e drunjve pa leje. Niçiq ishte paraparë të gjykohej sot, mirëpo seanca u shty për shkak se anëtarit të trupit gjykues i kishte vdekur daja si dhe nuk kishte mundur të sigurohet prania e dëshmitarëve. […]

TË FUNDIT

vrasja e fëmijës
 

Vrasja e 9-vjeçarit, flet babai i të dyshuarit

Babai i Sefedin Osmanit, të dyshuarit për vrasjen e djaloshi 9 vjeçar në Fushë Kosovë, ka thënë se nëse djali i tij gjendet fajtorë, atëherë ai duhet ta marrë dënimin e merituar. Ai madje ka rrëfyer se si ka bashkëpunuar me policinë e Kosovës për ta gjetur djalin e tij. E për këtë, kanë ndihmuar […]

Terri
 

KEDS njofton pse në Prishtinë u ndal rryma

KEDS ka njoftuar se sonte rreth orës 21:20 ka rënë nga puna nënstacioni 35/10 kV Prishtina 3. Për pasojë, lagjet qendrore të kryeqytetit për disa minuta kanë qenë pa energji elektrike. Sipas njoftimit, ekipet e KEDS-it kanë reaguar menjëherë dhe kanë arritur ta lokalizojnë prishjen. Tash, vetëm një pjesë e lagjes Pejton është me prishje. […]

Lëndim i Rëndë
 

Aktakuza: Të akuzuarit u rrahën me lopatë e tërfurk

Në Gjykatën e Gjilanit sot është mbajtur seancë gjyqësore në rastin e Sinan Hasanit, Ilir Hasanit dhe Sami Salihut, të cilët gjatë rrahjes ndërmjet tyre kishin përdorur edhe lopatë e tërfurk. Në seancën e sotme ka dëshmuar eksperti mjekoligjor dr. Sejdulla Mahmuti, i cili tregoi për ekspertizën e tij për lëndimet e të akuzuarit Sinan […]

Isa Mustafa
 

Vrasja e fëmijës në Fushë-Kosovë, Isa Mustafa i ashpër me institucionet

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar rreth vrasjes së fëmijës 9-vjeçar në Fushë-Kosovë. Mustafa thotë se nuk mund të arsyetohet neglizhenca e policisë, e prokurorisë dhe e zyrtarëve të tjerë që nuk kanë ndërmarrë masa për ta mbrojtur një qytetar të pambrojtur të këtij vendi. “Edhe ata janë përgjegjës”, thotë ai. Në një postim […]

ryshfet
 

Roja e pyllit akuzohet se mori 50 euro ryshfet

Perica Niçiq, roje pylli nga Graçanica po akuzohet se mori ryshfet 50 euro për të mos dhënë tiketë për bartjen e drunjve pa leje. Niçiq ishte paraparë të gjykohej sot, mirëpo seanca u shty për shkak se anëtarit të trupit gjykues i kishte vdekur daja si dhe nuk kishte mundur të sigurohet prania e dëshmitarëve. […]

arrestim për fajde
 

Arrestim për fajde në Suharekë

Policia e Kosovës sot ka arrestuar një person nën dyshimin për  fajde, detyrim dhe ‘mbajtja në pronësi ose posedim të paautorizuar të armëve. Arrestimi u bë në një fshat të Suharekës. Policia ka kontrolluar  shtëpinë dhe automjetin e të dyshuarit ku janë sekuestruar dëshmi relevante. Tek i dyshuari sipas policisë janë gjetur dhe sekuestruar edhe […]

Tash

NA NDIQNI

Vrasja e fëmijës në Fushë-Kosovë, Isa Mustafa i ashpër me institucionet

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend