// E enjte ORA 20:20

0

24 Maj 2018

Deponia e Mirashit

ndotja e ambientit

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi hulumtimin mbi rrezikun ambiental që po e shkakton deponia e mbeturinave në Mirash.

Sa afër jemi në një katastrofë ambientale nga keqmenaxhimi që i është bërë kësaj deponie?

Cilat janë gjetjet e shkencëtarëve të GIZ-it gjerman mbi ndotjen që e ka shkaktuar dhe që mund të shkaktojë kjo deponi që mbledh mbeturinat e çerekut të Kosovës.

Në këtë emision mund të ndiqni deklaratën e Avokatit të Popullit lidhur me gjendjen e kësaj deponie.

Po ashtu, qëndrimin zyrtar të Drejtorit të Drejtorisë për Ambient në Komunën e Obiliqit ku gjendet kjo deponi dhe deklaratat e zyrtarëve të Ministrisë së Ambientit.

Emisionin “Jeta në Kosovë” transmetohet çdo të enjte në RTK  në orën 20:15 dhe repriza të premten në mesditë

NDËRLIDHUR

 

Temperaturat gjatë javës në Kosovë

Instituti Hidrometorologjik i Kosovës bën të ditur se në pesë ditët e ardhshme në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira, diell dhe reshje shiu. Siç bëhet e ditur, reshje shiu parashihet të ketë ditën e martë dhe të enjte, kurse vikendi paraqitet me reshje më të theksuara shiu. “Në fushat termike pritet […]

zgjedhjet në maqedoninë e veriut
 

Pendarovski fiton raundin e parë të zgjedhjeve për president të Maqedonisë së Veriut

Stevo Pendarovski, kandidat i 31 partive në pushtet të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate, është shpallur fitues në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, por me një diferencë shumë të ngushtë kundrejt Gordana Siljanovskës të opozitës maqedonase. Sipas të dhënave paraprake të Komisionit shtetëror të zgjedhjeve, nga 98 për qind të vendvotimeve […]

 

Studentët paralajmërojnë protestë

Parlamenti Studentor do të fillojë me protesta dhe bojkotim të procesit mësimor për të kundërshtuar vendimet e dëmshme dhe ndërhyrjet në punën e këtij parlamenti. Kështu bëhet e ditur në një njoftim të organizata studentore REFORMA, e cila do sot do të mbajë një aksioni simbolik në oborrin e rektoratit të UP-së, duke filluar nga […]

 

Mbi 290 persona të vdekur nga sulmet në Shri Lankë

Të paktën 290 persona kanë vdekur në Shri Lankë, si pasojë e disa shpërthimeve në kisha dhe hotele luksoze, që kanë ndodhur mëngjesin e së dielës, teksa besimtarët kanë qenë duke kryer shërbimet për festën e Pashkëve. Policia ka thënë se 24 persona janë arrestuar, ndonëse nuk dihet se kush ka kryer sulmet. Përveç të […]

 

VIDEO – 25 mijë familje në Kosovë jetojnë me ndihma sociale

Fokusohemi në vijim në shkallën e varfërinë në Kosovë. Sipas të dhënave zyrtare, rreth 25 mijë familje në vend janë pjese e Skemës së Ndihmës Sociale. Ekspertët konsiderojnë se  Kosova ka një strategjie të gabuar të skemave sociale.   Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

TË FUNDIT

 

Temperaturat gjatë javës në Kosovë

Instituti Hidrometorologjik i Kosovës bën të ditur se në pesë ditët e ardhshme në Kosovë do të mbajë mot i ndryshueshëm, me vranësira, diell dhe reshje shiu. Siç bëhet e ditur, reshje shiu parashihet të ketë ditën e martë dhe të enjte, kurse vikendi paraqitet me reshje më të theksuara shiu. “Në fushat termike pritet […]

zgjedhjet në maqedoninë e veriut
 

Pendarovski fiton raundin e parë të zgjedhjeve për president të Maqedonisë së Veriut

Stevo Pendarovski, kandidat i 31 partive në pushtet të udhëhequr nga Lidhja Social-Demokrate, është shpallur fitues në rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, por me një diferencë shumë të ngushtë kundrejt Gordana Siljanovskës të opozitës maqedonase. Sipas të dhënave paraprake të Komisionit shtetëror të zgjedhjeve, nga 98 për qind të vendvotimeve […]

 

Studentët paralajmërojnë protestë

Parlamenti Studentor do të fillojë me protesta dhe bojkotim të procesit mësimor për të kundërshtuar vendimet e dëmshme dhe ndërhyrjet në punën e këtij parlamenti. Kështu bëhet e ditur në një njoftim të organizata studentore REFORMA, e cila do sot do të mbajë një aksioni simbolik në oborrin e rektoratit të UP-së, duke filluar nga […]

 

Mbi 290 persona të vdekur nga sulmet në Shri Lankë

Të paktën 290 persona kanë vdekur në Shri Lankë, si pasojë e disa shpërthimeve në kisha dhe hotele luksoze, që kanë ndodhur mëngjesin e së dielës, teksa besimtarët kanë qenë duke kryer shërbimet për festën e Pashkëve. Policia ka thënë se 24 persona janë arrestuar, ndonëse nuk dihet se kush ka kryer sulmet. Përveç të […]

 

VIDEO – 25 mijë familje në Kosovë jetojnë me ndihma sociale

Fokusohemi në vijim në shkallën e varfërinë në Kosovë. Sipas të dhënave zyrtare, rreth 25 mijë familje në vend janë pjese e Skemës së Ndihmës Sociale. Ekspertët konsiderojnë se  Kosova ka një strategjie të gabuar të skemave sociale.   Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

 

Vetëvrasjet e mistershme të policëve në Pejë

Brenda këtij viti në rrethana të paqarta një polic nga Peja dyshohet se vrau vetën ndërsa një tjetër tentoi të vetëvritej. Në mëngjes policia njoftoi se një zyrtar i Policisë në Pejë është plagosur rëndë me armë zjarri në një incident që ka ndodhur në shtëpinë e tij në fshatin Brestovik. Sipas kryeprokurorit të Pejës, […]

Tash

NA NDIQNI

Mbi 290 persona të vdekur nga sulmet në Shri Lankë

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend