// E enjte ORA 20:20

1,548

6 Qershor 2014

#DebatPernime Shpërthimi në KEK

Zgjedhjet '14

NDËRLIDHUR

KPK
 

KPK i reagon VV-së: Nuk ndikohemi nga politika

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK), përmes një komunikate për media ka reaguar ndaj deklaratave publike të subjektit politik “Vetëvendosje”. Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje në një konferencë të mbajtur të dielën ka bërë thirrje për protestë para zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, të premten në mesditë. Kurti gjatë kësaj konference ka thënë se “me një kryeprokuror […]

qeveria e kosovës
 

Haradinaj me qëndrim të njëjtë për korrigjimin e kufijve

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka shprehur qëndrimin e tij edhe një herë lidhur me temën e lëvizjes së kufijve. Haradinaj tha se është me rëndësi që Kosova është pjesë e pakos së ekipit të 6 vendeve të Ballkanit në procesin e Berlinit për shkak që sipas tij kjo nuk lejon që asnjëra nga vendet […]

Hotel Adriatik
 

Agim Bahtiri ndan 2 mijë euro për varrimin e të riut nga Mitrovica

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka ndarë nga buxheti i tij personal 2 mijë euro për ceremoninë e varrimit të 27 vjeçarit, i cili humbi jetën pas shembjes së hotel “Adriatik”. “Për humbjen e djalit, familjes tuaj, të afërmve dhe miqve, në emrin tim personal dhe në emër të Komunës së Mitrovicës, ju […]

shembja
 

Këta janë të arrestuarit lidhur me shembjen e hotelit ‘Adriatik’

Dy persona janë arrestuar mbrëmë me urdhër të Prokurorisë së Mitrovicës pas shembjes së hotelit ‘Adriatik’ që i mori jetën një punëtorit. KALLXO.com mëson se personat e ndalur janë A.H si punëdhënës dhe Sh.H si punëkryes në objektin e Hotel ‘Adriatikut’. Ndalimin e këtyre dy personave për KALLXO.com e kishte konfirmuar edhe prokurorja nga vendi […]

Profil
 

Fatlum Berisha: Kur tragjedia tejkalohet përmes sportit

Ndarja e drejtësisë në fushën e gjelbër do ta ndihmonte gjyqtarin kosovar të futbollit ta tejkalonte dhimbjen e madhe të humbjes së të birit.   Më pak se një muaj para se të debutonte si gjyqtar anësor në kualifikimet për Evropianin U-21 në shtatorin e vitit 2018 që po mbahej në Francë, Fatlum Berisha pësoi […]

TË FUNDIT

Analizë
 

Nuk pritet rezultat nga rezoluta për ‘dënimin e gjenocidit serb’ gjatë luftës

Komisioni Parlamentar Ad-hoc për hartimin e Projekt-Rezolutës për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë, nuk pritet të mbërrijë ndonjë rezultat praktik dhe as të sjellë më shumë drejtësi për viktimat, vlerësojnë njohës të të drejtave të njeriut në vend. Bekim Blakaj, drejtor ekzekutiv në Fondin për të Drejtën Humanitare (FDH), thotë […]

Toleranca
 

Prizreni debaton tolerancën ndëretnike dhe ndërfetare

Një forum publik në Prizren, një nga qytetet me diversitetit të madh fetar, u mbajt në kuadër të serive DebatPernime, duke sjellur së bashku zyrtarë fetarë, ekspertë, politikanë dhe publikun për të diskutuar tolerancën ndëretnike dhe ndërfetare. Në qendrën e Prizrenit, shumë pak metra larg njëra tjetrës janë të vendosura xhamia, kisha ortodokse dhe kisha […]

liria e medias
 

Rezultatet e lirisë së medias, jo të kënaqshme

Në raportin më të fundit për lirinë e medias në botë, “Reporterët pa Kufij” e kanë ranguar Kosovën tri vende më lartë, krahasuar me një vit më parë, nga i 78-ti në 75-tin. Por sidoqoftë kjo nuk është inkurajuese pasi që as kritikat nuk kanë munguar. Në raport përmendet se media të caktuara kanë kritikuar […]

Tash

NA NDIQNI

Vetëvendosje: PAN-i le t’ia kthejë borxhin Listës Serbe për certifikimin e anëtarëve të rinj

by Arta Sopi
NA NDIQNI

Send this to a friend