// E enjte ORA 20:20

NDËRLIDHUR

minatorët
 

Tri dekada nga greva e minatorëve të Trepçës

Para 30 vjetëve minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, duke shënuar kështu fillimin e zhbërjes së Jugosllavisë. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë, për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj. Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e […]

moti
 

Moti, temperaturat deri në 13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë 13 gradë Celsius. “Do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe me diell. Vranësirat do të jenë kryesisht të shtrira në perëndim dhe veriperëndim të vendit, por nuk parashihen të sjellin reshje të asnjë forme për shkak se ato […]

ligji per rroga
 

Koha për dekretimin e ligjit të pagave i skadon sot Presidentit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk ka dekretuar ligjin për paga. Këtë për Radio Kosovën e kanë konfirmuar këshilltarë nga kabineti i tij. Të drejtën e kthimit të një ligji në Kuvend, presidenti mund ta shfrytëzojë vetëm një herë. Presidenti Thaçi ka kohë vetëm edhe sot që ta bëjë dekretimin e ligjit për paga. […]

aksident me të lënduar
 

Këmbësori goditet nga vetura në hyrje të Prishtinës – FOTO

Një këmbësor është goditu nga një veturë mëngjesin e sotëm, në hyrje të Prishtinës. Si pasojë e goditjes nga vetura, këmbësori ka marrë lëndime trupore dhe i njëjti është dërguar për tretman mjekësorë. Lajmin për aksidentin për KALLLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 08:00 kemi […]

dialogu final kosove - serbi
 

Prezantohen rezultatet e anketës që tregojnë sa e duan qytetarët korrigjimin e kufijve me Serbinë?

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) do të mbajë konferencën ‘Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’. Sondazhi që do të prezantohet në fillim të kësaj konference i jep përgjigje disa nga dilemave kryesore që e karakterizojnë dialogun e fazës finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Sa përqind e […]

TË FUNDIT

minatorët
 

Tri dekada nga greva e minatorëve të Trepçës

Para 30 vjetëve minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit, duke shënuar kështu fillimin e zhbërjes së Jugosllavisë. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në këtë grevë, për të mbrojtur ekzistencën e Kosovës dhe autonominë e saj. Greva historike e minatorëve të “Trepçës” e […]

moti
 

Moti, temperaturat deri në 13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në vendin tonë temperaturat maksimale do të arrijnë 13 gradë Celsius. “Do të mbajë mot pjesërisht i vranët dhe me diell. Vranësirat do të jenë kryesisht të shtrira në perëndim dhe veriperëndim të vendit, por nuk parashihen të sjellin reshje të asnjë forme për shkak se ato […]

ligji per rroga
 

Koha për dekretimin e ligjit të pagave i skadon sot Presidentit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ende nuk ka dekretuar ligjin për paga. Këtë për Radio Kosovën e kanë konfirmuar këshilltarë nga kabineti i tij. Të drejtën e kthimit të një ligji në Kuvend, presidenti mund ta shfrytëzojë vetëm një herë. Presidenti Thaçi ka kohë vetëm edhe sot që ta bëjë dekretimin e ligjit për paga. […]

aksident me të lënduar
 

Këmbësori goditet nga vetura në hyrje të Prishtinës – FOTO

Një këmbësor është goditu nga një veturë mëngjesin e sotëm, në hyrje të Prishtinës. Si pasojë e goditjes nga vetura, këmbësori ka marrë lëndime trupore dhe i njëjti është dërguar për tretman mjekësorë. Lajmin për aksidentin për KALLLXO.com e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti. “Rreth orës 08:00 kemi […]

Women in Energy
 

Lansohet programi i bursave ‘Gratë në Energji’

  Programi Women in Energy / Gratë në Energji, është program i bursave për gratë dhe vajzat kosovare, për studime në fusha që ndërlidhen me energjinë. Bursat do të ofrohen për të mbuluar kostot e plota të studimeve në institucione të akredituara ndërkombëtare akademike, me një fokus të veçantë në lëndët STEM. Millennium Foundation Kosovo […]

Tash

NA NDIQNI

Koha për dekretimin e ligjit të pagave i skadon sot Presidentit

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend