// E enjte ORA 20:20

0

14 Shtator 2018

A ka Kosova ujë të mjaftueshëm për hidrocentrale?

Jeta në Kosovë

Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u diskutuan burimet e ujit në Kosovë dhe shfrytëzimi i tyre për hidrocentrale.

Aktivistë për mbrojtjen e ambientit shfaqën shqetësimet e tyre lidhur me degradimin e mjedisit për ndërtimin e hidrocentraleve.

Reportazhi nga gryka e Deçanit shfaqi shqetësimin për dëmin e shkaktuar në lumin Lumbardh për prodhimin e rrymës.

Ndërkaq ekspertë të fushës diskutuan edhe për kapacitetet reale ujore të Kosovës për ndërtimin e hidrocentraleve.

Lidhur me këtë temë debatojnë : Besfort Kosova nga KOSID, Gani Berisha nga Ministria e Ambientit, Ellen Frank – Organizata Era Group, Adriatik Gacaferi  nga aktivist nga Deçani, Bledor Tolaj, banor, Bekim Shyti nga Shoqata për energji te riperteritshme, Baton Begolli nga Këshilli ndër-ministror për ujë e të tjerë…

Emisioni “Jeta në Kosovë” transmetohet çdo të enjte në RTK në orën 20:15 dhe repriza të premten në mesditë.

NDËRLIDHUR

vjedhja tatimore
 

Rasti i shënjestruar – Dështon seanca gjyqësore për dëmin milionësh nga shmangia e Tatimit

Çështja penale kundër tetë të akuzuarve për shmangie nga tatimi, rast i shënjestruar për liberalizim të vizave ka dështuar të mbahet si pasojë e mungesës së dy të pandehurve Ramadan Sogojevës dhe Isa Dërgutit. Pas konstatimit të mungesës së tyre, trupi gjykues në përbërje prej gjykatësve Hamdi Ibrahimi, Vehbi Kashtanjeva dhe Naser Foniqi, morri aktvendim […]

Gjykimi për Mashtrim
 

“Burdushi” akuzohet për mashtrim

Prokuroria Themelore Prizren ka ngritur aktakuzë ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”. Sipas aktakuzës së Prokurorisë,  “Burdushi” , akuzohet se nga data 20.06.2014 deri me 12.08.2014 nw Prizren, duke i fshehur  faktet dhe me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm  të dobisë pasurore për vete apo për personin tjetër ose për ti shkaktuar dëm material […]

ATK
 

ATK nënshkruan memorandum me Ambasadat e Britanisë, Gjermanisë dhe GIZ-in

Administrata Tatimore e Kosovës ka nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi me ambasadën e Britanisë së Madhe dhe Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim – Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë. Me anë të këtij memorandumi synohet që të ofrohet ndihmë për Administratën Tatimore të Kosovës në ngritjen e kapaciteteve në fushën e raportimit financiar dhe analizës së […]

gjuajtje me arme
 

Skenderaj, arrestohet pasi gjuan më pistoletë gazi

Policia e Kosovës gjatë ditës së djeshme në Skenderaj ka arrestuar një person pasi ai kishte shtënë me pistoletë gazi në ajër. Policia thotë se arma me gjashtë fishekë është konfiskuar dhe vendim të prokurorit i dyshuari është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur rreth orës 22:30. Shpërndaje Cicëroje 1 […]

projektligjet
 

Komisioni për Integrime Evropiane nuk e kaloi Projektligjin për konfiskim të pasurisë, e miratoi atë për Sinjalizuesit

Komisioni për Integrime Evropiane në mbledhjen e sotme nuk është pajtuar me ndryshimet e Projektligjit për kompetencat e zgjeruara për konfiskimin e pasurisë, por u tregua unanim për Projektligjin për Sinjalizuesit. Me vetëm 3 vota për dhe dy abstenime nuk kaloi projektligji për konfiskim të pasurisë. Anëtari i këtij komisioni, Armend Zemaj (LDK), tha se […]

TË FUNDIT

vjedhja tatimore
 

Rasti i shënjestruar – Dështon seanca gjyqësore për dëmin milionësh nga shmangia e Tatimit

Çështja penale kundër tetë të akuzuarve për shmangie nga tatimi, rast i shënjestruar për liberalizim të vizave ka dështuar të mbahet si pasojë e mungesës së dy të pandehurve Ramadan Sogojevës dhe Isa Dërgutit. Pas konstatimit të mungesës së tyre, trupi gjykues në përbërje prej gjykatësve Hamdi Ibrahimi, Vehbi Kashtanjeva dhe Naser Foniqi, morri aktvendim […]

Gjykimi për Mashtrim
 

“Burdushi” akuzohet për mashtrim

Prokuroria Themelore Prizren ka ngritur aktakuzë ndaj Hysni Peqani i njohur si “Burdushi”. Sipas aktakuzës së Prokurorisë,  “Burdushi” , akuzohet se nga data 20.06.2014 deri me 12.08.2014 nw Prizren, duke i fshehur  faktet dhe me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm  të dobisë pasurore për vete apo për personin tjetër ose për ti shkaktuar dëm material […]

ATK
 

ATK nënshkruan memorandum me Ambasadat e Britanisë, Gjermanisë dhe GIZ-in

Administrata Tatimore e Kosovës ka nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi me ambasadën e Britanisë së Madhe dhe Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim – Ambasada e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë. Me anë të këtij memorandumi synohet që të ofrohet ndihmë për Administratën Tatimore të Kosovës në ngritjen e kapaciteteve në fushën e raportimit financiar dhe analizës së […]

gjuajtje me arme
 

Skenderaj, arrestohet pasi gjuan më pistoletë gazi

Policia e Kosovës gjatë ditës së djeshme në Skenderaj ka arrestuar një person pasi ai kishte shtënë me pistoletë gazi në ajër. Policia thotë se arma me gjashtë fishekë është konfiskuar dhe vendim të prokurorit i dyshuari është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. Rasti ka ndodhur rreth orës 22:30. Shpërndaje Cicëroje 1 […]

policia e kosovë
 

Prizrenasit arrestohen për posedim të marihuanës

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona në Prizren, pasi që gjatë kontrollimit të tyre u janë gjetur dhe konfiskuar  62.25 gramë substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë. Sipas policisë rasti ka ndodhur gjatë ditës së djeshme rreth orës 17:20 në rrugën “Tirana” dhe se të përfshrië ishin tre persona, por se njëri prej […]

Tash

NA NDIQNI

ATK nënshkruan memorandum me Ambasadat e Britanisë, Gjermanisë dhe GIZ-in

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend