// E enjte ORA 20:20

Tash

NA NDIQNI

 •  

  Bordet Politike dhe Ndotja e Ambientit

  31/05/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua intervista me Ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell dhe me Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. Ambasadori foli lidhur me memorandumin e bashkëpunimit të kësaj ambasade me Qeverinë dhe Kuvendin e…

  Në emisionin ‘Jeta në Kosovë’  u transmetua debati lidhur me implementimin e E-prokurimit dhe transparencën e kontratave publike. Kur pritet të implementohet tërësisht platforma online e prokurimit publik? Si po funksionon ky sistem momentalisht dhe cilat janë ankesat e komunave për përdorimin e këtij sistemi?…

  Shiko videon

  Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua intervista me drejtorin e  Aeroportit të Prishtinës, Haldun Firat Kokturk, dhe ish mbikëqyrësin e kontratës mes Qeverisë dhe LIMAK-ut, Lorik Fejzullahu. Cilët janë familjarët e zyrtarëve të lartë në institucionet e Kosovës që u punësuan në Aeroportin e…

  Shiko videon
   

  Aksham Pazar me Aeroport Ndërkombëtar- 3

  26/04/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetua intervista me Drejtorin e Agjencisë së Shërbimeve të Navigacionit Ajror (ASHNA), Bahri Nuredini. Sa familjarë të drejtorit të ASHNA-s u punësuan në këtë Agjenci? A pati ndikime në punësimet në Aeroportin e Prishtinës?…

   

  Aksham Pazar me Aeroport Ndërkombëtar- 2

  20/04/2018- (0 min) - 0 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u  transmetua pjesa e dytë e hulumtimin mbi Aeroportin e Prishtinës ‘Adem Jashari’. Sa janë të sigurta fluturimet në Aeroportin e Prishtinës? Si u bë që të ndërpritet rryma në kohën e vizitës së ish-…

 •  

   Aksham Pazar me Aeroport Ndërkombëtar

  13/04/2018- (0 min) - 0 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ ka transmetuar hulumtimin mbi koncesionimin e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ nga kompania Limak. Kallëzuesi Bujar Ejupi, i cili pretendon se u largua nga puna për shkak të raportimeve të tij mbi shkeljet e bëra…

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervista me kryetarin e Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi. Xhaferi rrëfen për seancën kur u miratua Ligji për Përdorimin e Gjuhëve që e bën gjuhën shqipe, gjuhë zyrtare në Maqedoni. Si e përballoi Xhaferi tensonin e krijuar në këtë seancë…

  Shiko videon

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi debatin lidhur me ndotjen e ajrit dhe strategjinë institucionale për ta adresuar këtë çështje. Cili është projekti 3 vjeçar i Ministrisë së Mjedisit që synon identifikimin e ndotësve në Kosovë? Pse ky projekt do të realizohet nga ekspertë japonezë në…

  Shiko videon
   

  E Drejta e Gruas në Pronë dhe 8 Marsi

  08/03/2018- (74 min) - 2261 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ sonte debatoi për të drejtat e grave me theks në të drejtën e pronësisë. Sa është zbatimi praktik i të drejtave ligjore të grave në Kosovë? Cilat janë vështirësitë e grave për trashëgimin e pronë dhe…

   

  Intervistë: Vlora Çitaku

  02/03/2018- (66 min) - 9865 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën ekskluzive me Ambasadoren e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku. Diplomatja flet për vështirësitë e sukseset e misionit të saj në Amerikë dhe jetën e politike të saj që nga paslufta. Çfarë kishte biseduar ajo…

 •  

  Intervistë: Atifete Jahjaga

  22/02/2018- (72 min) - 12186 SHIKIMEEmisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën ekskluzive me ish-Presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga. Presidentja e parë grua në Europën Juglindore flet në ‘Jeta në Kosovë’, për kohën sa ka qenë në detyrë. Cilat ishin veprimet apo mosveprimet e saja si…

  Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi rrëfimin ekskluziv të një të riu nga Serbia lidhur me vrasjen e vëllezërve Bytyçi. Ivan Pajiq dëshmon publikisht për herë të parë se çfarë kishte parë afër qendrës së trajnimit të xhandarmërisë serbe në Petrovo Selo të Serbisë në korrik…

  Shiko videon

  Sonte në Emisionin “Jeta në Kosovë” u transmetuan intervistat me kryetarin e Vetëvendosje-s, Albin Kurti, dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Natalia Apostolova. Në intervistë, kryetari i ri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, flet për herë të parë që nga dalja nga…

  Shiko videon
   

  Vrasja e Ivanoviqit dhe Situata në Veri

  19/01/2018- (81 min) - 87957 SHIKIMENë emisionin “Jeta në Kosovë” të enjten u debatua lidhur me vrasjen e politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq të martën në veri të Mitrovicës. Lidhur me këtë vrasje dhe sigurinë në veri të Kosovës flasin Lutfi Haziri, politikan dhe…

   

  Ndotja e Ajrit dhe Shëndeti Publik

  12/01/2018- (82 min) - 665 SHIKIMENë emisionin ‘Jeta në Kosovë’ mbrëmë u transmetua konferenca e gjashtë e Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID) lidhur me mbrojtjen e Shëndetit Publik. Në konferencën e moderuar nga Jeta Xharra, flasin panelistë nga shoqëria civile…

Reklamë

Të tjera

Send this to a friend