Hashim Thaçi mbështet ndryshimet kushtetuese në Parlamentin e Maqedonisë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi përmes një postimi ka përkrahur Parlamentin e Republikës së Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese.

“Parlamenti i Republikës së Maqedonisë dëshmoi guxim, vizion dhe vetëdije të lartë, duke votuar për ndryshimet kushtetuese të parapara me Marrëveshjen e Prespës, që shënojnë hapin final drejt ndryshimit të emrit të vendit”, ka shkruar Thaçi në facebook. 

Sipas tij, vendimi i tyre nuk ka qenë fare i lehtë, as popullor, por ishte vendim i duhur, i cili tejkalon interesat partiake për shtetin dhe qytetarët.

Republika e Maqedonisë apo Maqedonia Veriore, siç do të quhet tash, bëri një hap të madh përpara, duke i hapur perspektivë stabilitetit politik, vazhdimit të reformave dhe integrimit të vendit në institucionet veriatlantike, për t’iu garantuar jetë më të mirë qytetarëve dhe brezave të rinj”, ka shkruar presidenti.

Sipas tij, viti 2019 duhet të jetë vit i vendimeve të mëdha edhe për Kosovën. 

“Vit kur duhet të përmbyllet edhe konflikti shekullor mes Kosovës dhe Serbisë, me një marrëveshje përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse për paqen dhe normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore”, ka përfunduar Thaçi.

11 Janar 2019 - 22:08

Afërdita Fejzullahu 11/01/2019 - 22:08
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend