Zelenkiy: "400 krime ruse të luftës" të dokumentuara pas tërheqjes nga Khersoni

Forcat ruse e kanë shkatërruar infrastrukturën kryesore në qytetin jugor të Ukrainës, Kherson, përpara se të tërhiqeshin, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy. Trupat ruse “shkatërruan të gjithë infrastrukturën kritike: komunikimet, ujin, ngrohjen, energjinë elektrike”, tha ai në fjalimin e tij të fundit drejtuar kombit ukrainas.

Kryebashkiaku i Khersonit ka deklaruar se situata humanitare është “e rëndë” për shkak të mungesës së ujit, ilaçeve dhe bukës. Zelenskiy tha se autoritetet janë marrë me gati 2,000 mina, predha të pashpërthyera të lëna nga trupat ruse.

Ukrainasit e përshëndetën tërheqjen e Rusisë nga Kherson, ndërsa Kievi tha se po punon për t’a çminuar qytetin strategjik jugor dhe për ta rivendosur fuqinë rajonale. Në fshatrat e pushtuar më parë të Pravdyne dhe Snihurivka, jashtë Khersonit, vendasit e kthyer përqafuan trupat e kthyera dhe fqinjët e tyre, disa të paaftë për t’i mbajtur lotët. 

Udhëheqësi i Administratës shtetërore rajonale të Kherson tha se po bëhet gjithçka për “kthimin e jetës normale” në zonë. Duke folur nga qyteti Kherson në një videopostim në mediat sociale, Yaroslav Yanushevych tha se ndërkohë që po kryhej çminimi, është vendosur një shtetrrethim dhe lëvizja brenda dhe jashtë qytetit është e kufizuar. Zelenskiy shtoi se 226 vendbanime në rajonin e Kherson do të restaurohen, duke përfshirë më shumë se 100,000 banorë vendas. Ukraina mund të “ndiejë afrimin e fitores sonë”, shtoi ai në fjalimin e tij të fundit kombëtar.

Zelenskiy i akuzoi ushtarët rusë për krime lufte dhe vrasje të civilëve në rajonin Kherson. “Hetuesit kanë dokumentuar tashmë më shumë se 400 krime lufte ruse. Janë gjetur trupa të civilëve dhe ushtarakëve të vdekur. Ushtria ruse la pas të njëjtën egërsi që bëri në rajone të tjera të vendit ku hyri”, tha ai të dielën.

Dëmet e reja të rëndësishme në digën kryesore Nova Kakhovka në Ukrainën jugore, të cilën rusët u përpoqën ta hidhnin në erë gjatë tërheqjes së tyre nga Kherson aty pranë, u panë përmes pamjeve satelitore nga kompania amerikane Maxar. Autoritetet ukrainase po përpiqen ta vlerësojnë dëmin dhe nuk është e qartë nëse integriteti strukturor i rezervuarit është në rrezik. Me një vëllim uji prej 18.2 km kub, rezervuari mund ta përmbysë një zonë të madhe, duke përfshirë qytetin e Kherson, nëse shkatërrohet.

Forcat pro-Moskës po zhvillojnë një luftë të ashpër në rajonin lindor të Donetskut. “Betejat në rajonin e Donetskut janë po aq intensive sa kanë qenë ditët e mëparshme”, tha Zelenskiy në videofjalimin e tij të natës. “Niveli i sulmeve ruse nuk ka rënë. Dhe niveli i qëndrueshmërisë dhe guximit tonë është në nivelin më të lartë. Ne nuk do t’i lejojmë ata përmes mbrojtjes sonë,” ka deklaruar Zelenskiy

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen, tha se disa sanksione ndaj Rusisë mund të mbeten në fuqi edhe pas çdo marrëveshjeje paqeje me Ukrainën, raportoi ëall Street Journal. Yellen tha se çdo marrëveshje eventuale e paqes do të përfshinte një rishikim të gjobave që SHBA dhe aleatët e saj kanë vendosur ndaj ekonomisë së Rusisë, sipas Journal. 

Ministri rus i Arsimit, Sergey Kravstov, ka thënë se trajnimi ushtarak do të kthehet në shkollat ruse shtatorin e ardhshëm, sipas përditësimit të fundit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar. Programi mbështetet nga Ministria e Mbrojtjes e Rusisë, e cila thotë se këtij trajnimi duhet t’i kushtohen jo më pak se 140 orë në vit akademik.

Ukraina do të vendosë për kohën dhe përmbajtjen e çdo kuadri negociues me Rusinë, sipas një leximi të një takimi midis sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken dhe ministrit të jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, në samitin e ASEAN-it në Kamboxhia në Phnom Penh. 

Vladimir Putin ka folur me homologun e tij iranian, Ebrahim Raisi, me telefon dhe të dy liderët kanë vënë theksin në thellimin e bashkëpunimit politik, tregtar dhe ekonomik, tha Kremlini në një deklaratë të shtunën. Diskutimi i “një sërë çështjesh aktuale në axhendën dypalëshe” duke përfshirë gjithashtu sektorin e transportit dhe logjistikës, tha Kremlini. Ai nuk tha se kur u bë telefonata dhe nuk i përmendi furnizimet iraniane të armëve në Moskë.

Moska zyrtare ka deklaruar se nuk ka ende një marrëveshje për ta zgjatur një marrëveshje që e lejon Ukrainën të eksportojë grurë përmes Detit të Zi, duke përsëritur këmbënguljen e saj për qasje të papenguar në tregjet botërore për eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave, raportoi Reuters.

Ukraina i ka përdorur bisedimet për klimën Cop27 për adresim se si pushtimi i Rusisë po shkakton një katastrofë mjedisore dhe humanitare, me lëndët djegëse fosile si një katalizator kyç të shkatërrimit të vendit./The Guardian